DESA Unicum Piękna 1A

ul. Piękna 1A, 00-477 Warszawa Poniedziałek - piątek 11 - 19 Sobota 11 - 16

Jan Rosen
(1854 Warszawa - 1936 Arlington, Stany Zjednoczone)

"Przed śniadaniem na Rotten-Row (Hyde-Park)"

akwarela, gwasz/papier, 32,3 x 45,7 cm (w świetle passe-partout)

sygnowany p.d.: 'J. Rosen'

na odwrociu papierowa nalepka z opisem pracy

Cena: 7 100
Pochodzenie
- kolekcja prywatna, Warszawa
więcej informacji
Komentarz
Twórczość Jana Rosena związana jest przede wszystkim z ważnym zjawiskami sztuki europejskiej drugiej połowy XIX stulecia. Początkowo uczył się w Warszawie i Dreźnie, aby w latach 1872-74 zdobyć właściwie szlify w Akademii Sztuk Pięknych w Monachium. Tam kształcił się pod auspicjami Alexandra Strahubera i Ferdinanda Bartha. Był także uczniem Józefa Brandta w jego prywatnej pracowni. Następnie, w latach 1875-79, studiował w Ecole des Beaux-Artsu Isidora Pilsa i Jean-Leona Gerome’a. Znakomitą część kariery spędził w Monachium, Paryżu i Lozannie. W 1891 został malarzem nadwornym dworu carskiego w Petersburgu. Twórczość Rosena wpisuje się w szeroko pojęty nurt malarstwa polskich monachijczyków. Jego dzieła korespondują z francuskim i niemieckim malarstwem historyczno-batalistycznym. Prezentowany rysunek „Przed śniadaniem na Rotten-Row (Hyde-Park)” stanowi refleks XIX-wiecznej mody związanej z przedstawieniami hippicznymi w sztuce angielskiej. Popularyzowane na kontynencie przez grafikę, już w pierwszej połowie stulecia stanowiły inspirację dla pokolenia romantyków. Rosen z reporterską wnikliwością odtworzył realia trasy jeździeckiej Rotten Row w londyńskim Hyde Parku. Posługując się akwarelą i gwaszem, oddał subtelności maści koni, szczegóły stroju jeźdźców oraz unoszące się za nimi tumany kurzu.
Biogram artysty
Jako dziecko pobierał lekcje rysunku - w Dreźnie u H Redlicha i w Warszawie u F. Kostrzewskiego. Następnie studiował w Monachium - w Akademii i w prywatnej pracowni J. Brandta - a także w Paryżu u I. Pilsa i J. L. Gerome’a. Wiele podróżował po Europie, mieszkał w Monachium, Paryżu i w Lozannie. Malował głównie obrazy o tematyce wojskowej, sceny batalistyczne z czasów napoleońskich i powstania listopadowego oraz obrazy rodzajowe z ulubionym motywem jeźdźców i koni.

ID: 66568

Używamy informacji zapisanych za pomocą plików cookies w celu zapewnienia maksymalnej wygody w korzystaniu z serwisu. Mogą też korzystać z nich współpracujące z nami firmy badawcze oraz reklamowe. Jeśli nie wyrażasz zgody, ustawienia dotyczące plików cookies możesz zmienić w swojej przeglądarce. Tak, rozumiem