DESA Unicum Piękna 1A

ul. Piękna 1A, 00-477 Warszawa Poniedziałek - piątek 11 - 19 Sobota 11 - 16

Ewa Kuryluk
(ur. 1946, Kraków)

"Dwa pejzaże"

akryl/płyta, 59 x 37 cm

sygnowany p.d.: 'EWA.K.'

na odwrociu opis pracy w języku angielskim z Richard Bradley Atelier oraz nalepka z Woodstock Gallery

Cena: 14 800
Wystawiany
- Malarstwo i grafika, Woodstock Gallery, Londyn, 8.-27.06.1970
więcej informacji
Komentarz
„Życie to teatr i cyrk, arabeska i makabreska. Łowimy na wędkę sny i komplementy, ulegamy akrobatyce zmysłów i hormonów”.

– EWA KURYLUK

Ewa Kuryluk, choć ukończyła warszawską Akademię Sztuk Pięknych, za najistotniejszą część swojej artystycznej edukacji uznawała studia z historii sztuki pod kierunkiem profesora Mieczysława Porębskiego. To właśnie z dogłębnej świadomości artystyczno-historycznej młodej adeptki sztuki wynikała forma jej prac powstających na przełomie lat 60. i 70. W sposób szczególny artystka interesowała się renesansową sztuką włoską i wiedeńską secesją, które poznała bardzo dobrze dzięki swoim licznym podróżom po Europie.

Tuż po odebraniu dyplomu w 1970 roku miała miejsce pierwsza zagraniczna wystawa artystki w londyńskiej Woodstock Gallery. Zagranicznej widowni zaprezentowano szereg obrazów, akwafort oraz litografii, świadczących o dużej wiedzy warsztatowej młodej artystki. Prace Kuryluk zachwycają estetyczną wrażliwością, ale także pogłębioną autoanalizą stanów emocjonalnych. Drugim obszarem jej artystycznych poszukiwań jest przyroda. Z zainteresowania związków człowieka z naturą, braterstwa ze zwierzętami i światem roślin, narodziły się „człokopejzaże”,które z pogodnych wizji zaczęły ewoluować ku przedstawieniom rodem z nocnych koszmarów i napiętnowanych dramatycznymi doświadczeniami zakamarków ludzkiej psychiki. Prezentowany na aukcji praca zatytułowana „Dwa pejzaże” odnosi się właśnie do tych dwóch obszarów jej zainteresowań: umiłowania natury i potrzeby zgłębienia ludzkiej psychiki.
Biogram artysty
Historyk sztuki, malarka, rysowniczka, autorka instalacji plastycznych, eseistka, pisarka. W 1970 r. skończył ASP w Warszawie. Studia z zakresu malarstwa i historii sztuki ukończyła w Krakowie. Współzałożycielka grupy Śmietanka oraz ruchu O poprawę. Jej najsłynniejsze prace to rysunki na bawełnianych i jedwabnych chustach, które rozwieszane i drapowane przez artystkę w różnych miejscach tworzą niepowtarzalne instalacje. Od kilku lat artystka wplata również w swoje rysunki fragmenty tekstów, często pochodzących z jej prozy, podkreślając jedność wszystkich podejmowanych przez siebie projektów: naukowych, pisarskich i plastycznych. Na dokonania prozatorskie artystki składają się dwie nowatorskie powieści: "Wiek 21 "(napisany po angielsku, wydany w Polsce w roku 1995) i "Grand Hotel Oriental".

ID: 65121

Używamy informacji zapisanych za pomocą plików cookies w celu zapewnienia maksymalnej wygody w korzystaniu z serwisu. Mogą też korzystać z nich współpracujące z nami firmy badawcze oraz reklamowe. Jeśli nie wyrażasz zgody, ustawienia dotyczące plików cookies możesz zmienić w swojej przeglądarce. Tak, rozumiem