DESA Unicum Piękna 1A

ul. Piękna 1A, 00-477 Warszawa Poniedziałek - piątek 11 - 19 Sobota 11 - 16

Jerzy Skarżyński
(1924 Kraków - 2004 Kraków)

"Pi" (Pitecantropus erectus) - okładka komisowa ze szkicem, 1982 r.

akwarela, tusz/papier, 42,5 x 32 cm

sygnowany p.d.: 'J.S.'

na odwrociu opisany: 'Jerzy Skarzyński | ① LA PREMIEREE PAGE AVEQUE LE TEST DESSVUS | NF 7'96 str. 17' oraz stempel: 'Wydział Ochrony Zabytków | Nie podlega zakazowi wywozu za granicę' Szkic, ołówek/papier, wym.: 41,5 x 21,5 cm

Cena: 5 400
Literatura
- Katarzyna Filimoniuk, Jerzy Skarżyński, Chwile z życia malarza i scenografa, Wydawnictwo BOSZ, Olszanica 2004, s. 44-45, 41 (il.)
więcej informacji
Komentarz
"Dla mnie komiks był zawsze filmem na papierze - zresztą kiedyś komiksy istotnie rysowano w formie kwadracików, jeden obok drugiego niczym kadry filmowe".
- JERZY SKARŻYŃSKI
Biogram artysty
W czasie wojny studiował w krakowskiej Kunstgewerbeschule. Był malarzem i scenografem; stworzył wraz z żoną scenografię i kostiumy m.in do filmów Wojciecha Hasa "Lalka" i "Pamiętnik znaleziony w Saragossie". W czasie okupacji związany był z grupą młodych plastyków i podziemnym teatrem Tadeusza Kantora. W latach 1946-49 studiował na Wydziale Architektury Politechniki Krakowskiej i ASP w Krakowie. W dekadzie 1948-58 był scenografem w "Teatrze Groteska" w Krakowie, wraz z Marią Jaremą i Kazimierzem Mikulskim wywarł znaczący wpływ na styl tego teatru. Wspólnie z żoną projektowali też scenografię do przedstawień operowych, m.in. do Krzysztofa Pendereckiego (Hamburg, 1969), "Balu maskowego" Giuseppe Verdiego (Warszawa, 1977). Był wykładowcą Studium Scenografii przy krakowskiej ASP. Zajmował się także rysunkiem, ilustracją książkową oraz plakatem.

ID: 64592

Używamy informacji zapisanych za pomocą plików cookies w celu zapewnienia maksymalnej wygody w korzystaniu z serwisu. Mogą też korzystać z nich współpracujące z nami firmy badawcze oraz reklamowe. Jeśli nie wyrażasz zgody, ustawienia dotyczące plików cookies możesz zmienić w swojej przeglądarce. Tak, rozumiem