Ryszard Horowitz. Fotokompozytor

Salon Wystawowy MARCHAND 03.04.2017 - 13.04.2017

Katalog:

Online

O wystawie

Wystawa prac Ryszarda Horowitza, wybitnego polskiego fotografa i ojca współczesnej reklamy wizualnej, potrwa do 13 kwietnia w Salonie Wystawowym Marchand.

 

Oglądaniu zdjęć Ryszarda Horowitza z lat 70. i 80. towarzyszy dysonans poznawczy. Z jednej strony widz jest świadomy, że nie istniały wtedy zaawansowane programy do obróbki graficznej, a jednak trudno uwierzyć, że surrealistyczne fotografie powstały bez ich udziału. „Fotokompozycja w najlepszy sposób opisuje to co tworzę. Jest ona bardzo podobna do tego, jak kompozytor muzyki kreuje, łącząc obce sobie dźwięki w spójną, harmonijną całość.” – mówi o swoich dziełach Ryszard Horowitz. Obecnie mieszka i pracuje w Nowym Jorku, a jego prace w ogromnym stopniu ukształtowały współczesny język reklamy. Fascynowała go metamorfoza struktur, przechodzenie jednej materii w drugą, łączenie i przenikanie się form. Aby osiągnąć takie efekty stosował rozmaite techniki: retusz, wielokrotne naświetlanie kliszy w aparacie, przekładanie błony z aparatu do aparatu i kolejne naświetlania, a także manipulacje w ciemni. Później robił to samo za pomocą techniki komputerowej i specjalnych programów.

 

Horowitz często posługuje się fotomontażem, ale pracę nad projektem zawsze zaczyna od opracowania konceptu i szkicu. „Szukam inspiracji u wielkich mistrzów malarstwa. W zasadzie wszystko odkryte przez nich można przyswoić sobie do fotografii. Uczę się kompozycji, światła u Caravaggio i Rembrandta. Studiuję perspektywę u Mantegni, podziwiam kolor Picasso i Matisse'a oraz próbuję wchłonąć poczucie humoru u Magritte i Klee.” – mówi. Jego prace, wykonane lata przed tym, gdy komputery zostały wykorzystane do cyfrowego przetwarzania obrazów, przyjmowane są jako cyfrowe. Wystawę dzieł wybitnego fotografa oglądać będzie można w Salonie Wystawowym MARCHAND. Znajdą się na niej zarówno czarno-białe fotografie reklamowe z lat 70. i 80. ubiegłego wieku, które zapoczątkowały karierę Horowitza, jak i najnowsze prace.

 

Wystawa fotografii Ryszarda Horowitza: 3-13 kwietnia 2017,  godz. 11-19 (poniedziałek-piątek) i godz. 11-16 (sobota), Salon Wystawowy MARCHAND, pl. Konstytucji 2, Warszawa, wstęp wolny.

 

Kontakt dla mediów:

Karolina Brola

Business & Culture

k.brola@businessandculture.pl 

tel. 793 919 167

Patron internetowy

Miejsce wystawy

Salon Wystawowy MARCHAND

Pl. Konstytucji 2, 00-552 Warszawa

Godziny otwarcia

Poniedziałek - piątek 11 - 19 Sobota 11 - 16

Kontakt

Martyna Listkowska m.listkowska@desa.pl- kurator wystawy

Czas trwania

03.04.2017 - 13.04.2017

Obiekty na wystawie: 23

Używamy informacji zapisanych za pomocą plików cookies w celu zapewnienia maksymalnej wygody w korzystaniu z serwisu. Mogą też korzystać z nich współpracujące z nami firmy badawcze oraz reklamowe. Jeśli nie wyrażasz zgody, ustawienia dotyczące plików cookies możesz zmienić w swojej przeglądarce. Tak, rozumiem