Edward Dwurnik - Impresje

DESA Unicum Piękna 1A 18.07.2016 - 05.08.2016

Katalog:

Online

O wystawie

Wystawa w siedzibie Domu Aukcyjnego DESA Unicum to kwintesencja twórczości Edwarda Dwurnika. Ekspozycja składa się z cieszących się ogromną popularnością i poszukiwanych przez kolekcjonerów przedstawień miast, kolorowych i surrealistycznych  wariacji na temat życia codziennego. Malarskie prace Dwurnika mają charakter rysunkowy, są linearne – swoją unikalną formą przypominają komiks. Artysta patrzy na świat z pewną ironią, przetwarzając często elementy znane nam z życia codziennego w satyryczną ilustrację. Wśród prezentowanych na wystawie obrazów znalazły się m.in. „Łódź” czy bardziej ekspresyjne, utrzymane w ciemnej tonacji kolorystycznej „Zduny”.

Na wystawie prezentujemy także rysunki artysty, będące prawdziwą rzadkością na rynku sztuki. Prace te pochodzą z lat 60 i są wynikiem podróży Dwurnika do Paryża. Graficzne, pełne prostoty  rysunki przedstawiają więc najbardziej rozpoznawalne miejsca francuskiej stolicy – wzgórze Montmarte z bazyliką Sacre Coeur, dworzec Saint Lazare czy  Park Luksemburski. Prezentowane szkice łączy element wspólny także dla późniejszej, bardziej dojrzałej twórczości Dwurnika, rysunki można więc uznać za szkicowe impresje na temat życia codziennego miasta. Uzupełnieniem przedstawień architektonicznych są także scenki  kawiarniane – pełne markiz i wiklinowych krzeseł, zapełnione gwarnym tłumem są charakterystyczne dla pejzażu Paryża. Warto zwrócić uwagę także na kolorowe gwasze Dwurnika. Pełne humoru migawki z życia codziennego polskich miast, jak choćby „Mińsk Mazowiecki” czy surrealistyczny „Słodki kotek” przyciągają wzrok widza żywym kolorem i skonstruowaną narracją.

Prezentowana wystawa z pewnością zainteresuje kolekcjonerów i osoby, które zaczynają dopiero swoją przygodę z rynkiem sztuki. Do sukcesu eskpozycji przyczyni się zapewne nie tylko charakterystyczny i oryginalny styl Dwurnika, ale także niskie i zachęcające ceny sprzedaży wystawionych obiektów.

Miejsce wystawy

DESA Unicum Piękna 1A

ul. Piękna 1A, 00-477 Warszawa

Godziny otwarcia

Poniedziałek - piątek 11 - 19 Sobota 11 - 16

Kontakt

Maja Wolniewska m.wolniewska@desa.pl - kurator wystawy

Czas trwania

18.07.2016 - 05.08.2016

Obiekty na wystawie: 43

Używamy informacji zapisanych za pomocą plików cookies w celu zapewnienia maksymalnej wygody w korzystaniu z serwisu. Mogą też korzystać z nich współpracujące z nami firmy badawcze oraz reklamowe. Jeśli nie wyrażasz zgody, ustawienia dotyczące plików cookies możesz zmienić w swojej przeglądarce. Tak, rozumiem