15 sierpnia 2019 galeria będzie nieczynna. ×

Juliusz Kosin, Pejzażografia

Salon Wystawowy MARCHAND 01.08.2016 - 27.08.2016

Katalog:

Online

O wystawie

W sierpniu zapraszamy Państwa do Salonu Wystawowego Marchand na ekspozycję malarstwa Juliusza Kosina pt. Pejzażografia.

Na wystawie zaprezentujemy czternaście obrazów, powstałych między 2012 i 2014 r. Większość płócien pochodzi z najbardziej znanego cyklu pt. Aglomeracja, który artysta rozpoczął w 2012 r. Na ekspozycji będzie można zobaczyć też prace z cyklu Pejzażografia, Narośl po horyzont ludzka oraz Powłoki.

Malarstwo Juliusza Kosina wywodzi się z fascynacji artysty szeroko pojętą przyrodą i pejzażem. Kosin w swoich poszukiwaniach odchodzi jednak od obserwacji i przetwarzania tego co bliskie, dostępne, co mieści się w zasięgu naszego wzroku. Posuwa się dalej - do podglądania rzeczy, zjawisk widzianych z wysoka, z lotu ptaka, szybowca, samolotu, a nawet do perspektywy ziemi widzianej z kosmosu.

W obrazach widać zachwyt nad dziełem, które stworzyła Matka Natura: zarysami koryta rzek,  spękaniami ziemi. Artystę inspiruje też to, czego dokonał człowiek: linie dróg, podzielone nieregularnie płaszczyzny pól uprawnych, punkciki zabudowań, złociste linie, plamy i plamki blasku świateł nocnego miasta.

Malarstwo Kosina niekiedy znajduje się na granicy pejzażu i abstrakcji. Czasem artyście bliżej do kartografa, który z precyzją rozrysowuje plan miasta, a czasem mapa terenu lub miasto stają się punktem wyjścia do dalszych przetworzeń formalnych i do zabawy fakturą. Często na jego obrazach granice między ziemią a niebem zacierają się, horyzont tworzy biało-niebieska świetlista linia, a budynki nachodzą na siebie dając w efekcie stertę nagromadzonych prostokątów.

Pejzażografia w obrazach Kosina to w istocie „pisanie” przez artystę pejzażu. To malarski zapis opowieści o niedostępnym pięknie lub pięknie dostępnym tylko nielicznym.

Miejsce wystawy

Salon Wystawowy MARCHAND

Pl. Konstytucji 2, 00-552 Warszawa

Godziny otwarcia

Poniedziałek - piątek 11 - 19 Sobota 11 - 16

Kontakt

Adriana Zawadzka a.zawadzka@desa.pl - kurator wystawy

Czas trwania

01.08.2016 - 27.08.2016

Obiekty na wystawie: 14

Używamy informacji zapisanych za pomocą plików cookies w celu zapewnienia maksymalnej wygody w korzystaniu z serwisu. Mogą też korzystać z nich współpracujące z nami firmy badawcze oraz reklamowe. Jeśli nie wyrażasz zgody, ustawienia dotyczące plików cookies możesz zmienić w swojej przeglądarce. Tak, rozumiem