Antoni Michalak

Salon Wystawowy MARCHAND 04.06.2011 - 09.07.2011

Katalog:

Online

O wystawie

Droga do mistycyzmu

Zobacz wirtualny spacer po wystawie

Antoni Michalak (ur. w 1899 r. w Kozłowie Szlacheckim, zm. w 1975 r. w Kazimierzu Dolnym), uczeń Miłosza Kotarbińskiego, Konrada Krzyżanowskiego i Tadeusza Pruszkowskiego,  członek i jeden z założycieli Bractwa Św. Łukasza, utworzonego w 1925 roku przez uczestników pierwszego malarskiego pleneru w Kazimierzu Dolnym. Uznawany za jednego z czołowych reprezentantów nurtu sztuki sakralnej w polskim malarstwie lat 1920. i 1930., a także w okresie powojennym. Znany jako autor wielkoformatowych przedstawień o tematyce religijnej i moralizatorskiej (Ukrzyżowanie ze św. Marią Magdaleną i św. Janem, Bajka o szczęśliwym człowieku, Exodus i In.). Jego prace znajdują się w największych polskich zbiorach muzealnych (m.in. w Warszawie, Wrocławiu, Łodzi, Bydgoszczy, Toruniu) oraz w kolekcjach prywatnych.

 

Prezentowana wystawa odsłaniała tę część twórczości Michalaka, której próżno szukać w salach muzealnych. Szkice, rysunki, akwarele i małe obrazki olejne pochodzą w większości z okresu studiów w warszawskiej Szkole Sztuk Pięknych (1919-25),  oraz pierwszych lat po jej ukończeniu. Wtedy, wraz z innymi uczniami Pruszkowskiego, artysta odkrywał nadwiślańskie uroki Kazimierza i jego okolic oraz odbywał swoje pierwsze zagraniczne podróże. Obok ciepłych, słonecznych pejzaży z lat dwudziestych, malowanych jasną paletą barw, kładzionych miękko i z rozmachem, trzon wystawy stanowiły szkice i rysunki wykonane podczas rocznego stypendium artysty w Paryżu w 1925 roku, zakończonego podróżą do Włoch w roku następnym. Szkicowane szybko i z lekkością widoki paryskich uliczek, włoskich warowni i malowniczych miasteczek na wzgórzach same w sobie stanowią skończone dzieła, pełne świeżości płynącej z bezpośredniego kontaktu z naturą.

Czas  spędzony we Francji i Włoszech, kiedy młody artysta  poznawał arcydzieła tradycyjnego malarstwa w zbiorach Luwru i innych wielkich kolekcjach francuskich i włoskich, miał niebagatelne znaczenie dla wykształcenia się i ugruntowania indywidualnej postawy twórczej Michalaka. Pokazywane szkice pozwalają prześledzić drogę artysty do własnej stylistyki i twórczej dojrzałości.  Można w nich zaobserwować usilne dążenie do perfekcji, wpajane uczniom przez Pruszkowskiego, który szczególny nacisk kładł na kunszt malarski i opanowanie warsztatowych technik dawnych mistrzów. W twórczości Antoniego Michalaka zaowocowało to, dziełami tej rangi co pokazywane na wystawie, w pełni dojrzałe już płótno artysty ‘Święty Antoni przemawiający do ryb’ z 1931 roku, nagrodzone srebrnym medalem na Międzynarodowej Wystawie Sztuki Religijnej w Padwie. 

Miejsce wystawy

Salon Wystawowy MARCHAND

Pl. Konstytucji 2, 00-552 Warszawa

Godziny otwarcia

Poniedziałek - piątek 11 - 19 Sobota 11 - 16

Czas trwania

04.06.2011 - 09.07.2011

Obiekty na wystawie: 61

Używamy informacji zapisanych za pomocą plików cookies w celu zapewnienia maksymalnej wygody w korzystaniu z serwisu. Mogą też korzystać z nich współpracujące z nami firmy badawcze oraz reklamowe. Jeśli nie wyrażasz zgody, ustawienia dotyczące plików cookies możesz zmienić w swojej przeglądarce. Tak, rozumiem