Samuel Tepler. Granice figuracji

DESA Unicum Piękna 1A 18.07.2019 - 06.08.2019

Katalog:

Online PDF

O wystawie

Samuel Tepler należy do grona malarzy, którzy konsekwentnie, porzucili dbałość o szczegóły na rzecz „czystego malarstwa” dalekiego od anegdotyczności i literatury. Stałymi motywami jego obrazów są przede wszystkim bohaterzy martwych natur – butelki, lampy naftowe, bukiety kwiatów, młynki do kawy, pędzle czy owoce. Jednak to nie wizualna atrakcyjność codziennych przedmiotów staje się istotą twórczości Teplera, ale sposób w jaki artysta nadaje im metafizycznego znaczenia, stawiając je na granicy figuratywności i abstrakcji. Zharmonizowana gama barwna, syntetyczne uogólnienia czy stylistyczna konsekwencja stawiają Teplera jako artystę, który odżegnując się różnorodnych wpływów XX-wiecznych izmów w sztuce, skupiony na pozornie błahych przedmiotach, odkrywa istotę ich rzeczy.

Malarstwo Samuela Teplera znane jest przede wszystkim w Izraelu i we Włoszech. Artysta, urodzony w Hrubieszowie i wykształcony na Uniwersytecie Stefana Batorego w Wilnie, został deportowany podczas II wojny w głąb ZSRR. Jako jedyny z całej rodziny ocalał z holokaustu. Od 1945 roku rozpoczął studia na Accademia di Belle Arti di Brera w Mediolanie pod kierunkiem Aldo Salvadori. Po wystawie indywidualnej w Mediolanie w 1949 roku Tepler wyemigrował do nowo powstałego państwa Izrael. Osiedlił się w Tel-Awiwie, gdzie współorganizował życie artystyczne miasta. O zaangażowanej postawie malarza świadczą liczne wystawy artysty, podsumowujące aktualne wydarzenia artystyczne w Izraelu. Natomiast na terenie Włoch został wyróżniony przez rzymską Accademia di Tiberina, a rok później uhonorowano go dwukrotnie złotymi medalami: nagrodą UNESCO i prestiżową nagrodą państwową Tetradramma d'Oro. Polskiemu widzowi malarstwo Samuela Teplera zostało przybliżone na wystawie monograficznej zorganizowanej w Muzeum Historii Łodzi w 2003 czy w krakowskiej Space Gallery z 1998 roku. Zaprezentowane obrazy Samuela Teplera to, w większości kolekcja należąca do Davida Malka – marszanda i przyjaciela artysty.

Miejsce wystawy

DESA Unicum Piękna 1A

ul. Piękna 1A, 00-477 Warszawa

Godziny otwarcia

Poniedziałek - piątek 11 - 19 Sobota 11 - 16

Kontakt

Kurator:
Małgorzata Skwarek
+48 22 163 66 50, +48 795 121 576
m.skwarek@desa.pl


Koordynator wystawy:
Maja Lipiec
+48 22 163 67 07, +48 538 647 637
m.lipiec@desa.pl

Czas trwania

18.07.2019 - 06.08.2019

Obiekty na wystawie: 35

Używamy informacji zapisanych za pomocą plików cookies w celu zapewnienia maksymalnej wygody w korzystaniu z serwisu. Mogą też korzystać z nich współpracujące z nami firmy badawcze oraz reklamowe. Jeśli nie wyrażasz zgody, ustawienia dotyczące plików cookies możesz zmienić w swojej przeglądarce. Tak, rozumiem