14 czerwca 2021

4,6 mln zł za obraz Jana Matejki

 

Za 4,6 miliona zł wylicytowano obraz "Święty Stanisław karcący Bolesława Śmiałego" Jana Matejki. To jedna z najdrożej sprzedanych prac w Polsce i jedna z zaledwie kilku, które sprzedały się powyżej kwoty 4 milionów złotych.  

 

Za ponad 620 tys. zł sprzedano obraz Tadeusza Pruszkowskiego "Portret Zofii z kaktusem". To najdrożej wylicytowany obraz tego artysty w historii. Za dzieło zapłacono ponad trzy razy więcej niż wynosiła jego estymacja. Wyjątkową rzadkością na aukcji był również portret autorstwa Władysława Ślewińskiego, przedstawiający Ludwika Kościelniaka, syna służącej Ślewińskich. To ten sam chłopiec, który pozował do najbardziej znanego arcydzieła artysty  "Sierota z Poronina", które znajduje się w warszawskim Muzeum Narodowym. Prezentowany w DESA Unicum portret był przez lata w kolekcji Samuela Josefowitza, największego kolekcjonera Gauguina. Za dzieło zapłacono ponad 600 tys. zł. Łączny obrót aukcji to ponad 14 mln złotych.

 

O licytacji mówiono m.in. w TVN24, TVP Info, RMF FM, TOK FM, Radio Zet, Radio Eska, RMF Classic, Gazeta Wyborcza, Super Express, Dziennik Polski.

Czytaj więcej na:
interia.pl
Czytaj więcej na:
gazeta.pl
Czytaj więcej na:
wyborcza.pl
Czytaj więcej na:
onet.pl
Czytaj więcej na:
tvn.pl
Czytaj więcej na:
polskieradio.pl