Sztuka Współczesna

Sztuka Materii

O Projekcie Aukcyjnym

Aukcje poświęcone sztuce materii przedstawiają abstrakcyjne obiekty wyróżniające się swoją nieregularną fakturą. Tworzone są często za pomocą grubej warstwy farby i różnorodnych materiałów, tj. piasku czy cementu. Zbrużdżona faktura łączy się z bogatą kolorystyką, a nawet z obiektami ready mades.

Sztuka materii nawiązuje w swojej twórczej praktyce do zbieractwa. Artystki, takie jak Erna Rosenstein czy Jadwiga Maziarska, wykorzystywały raczej mało wartościowe wycinki z gazet, pudełka, deseczki i zepsute „rupiecie”, którym chciały nadać zupełnie nową rangę. Natomiast Teresa Rudowicz tworzyła charakterystyczne kolaże z pociętych starodruków czy rękopisów.

Kolekcjonerzy coraz częściej interesują się obiektami z pogranicza malarstwa i sztuki przestrzennej. Na jednej z aukcji za pracę Tadeusza Brzozowskiego „Precle” zapłacono 944 tys. złotych. Obraz Erny Rosenstein „Don Kichot Mrozu” sprzedano natomiast za ponad 495 tys. złotych.

Jednymi z najbardziej cenionych artystów, którzy tworzyli nowe materię, są: Tadeusz Brzozowski, Bronisław Kierzkowski, Jan Lebenstein, Jan Tarasin, Jerzy Tchórzewski, Tadeusz Kantor, Aleksander Kobzdej, Rajmund Ziemski, Alfred Lenica czy Marian Warzecha.

Kontakt

Więcej informacji Mniej informacji
Klara Czerniewska-Andryszczyk PO Kierownika Działu +48 22 163 66 41, +48 664 150 866 k.czerniewska@desa.pl
Absolwentka Instytutu Historii Sztuki UW. Jej praca magisterska o parze artystów-plastyków Hannie i Gabrielu Rechowiczach, obroniona z wyróżnieniem u prof. Waldemara Baraniewskiego, została opublikowana w 2011 nakładem wydawnictwa 40 000 Malarzy. W czasie studiów odbyła staż w Galerii Raster, następnie podjęła pracę jako koordynatorka, kuratorka i krytyczka wystaw wzornictwa i sztuki współczesnej. Współpracowała m.in. z niezależną kuratorką dizajnu Agnieszką Jacobson-Cielecką i Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie, pracowała w prywatnej galerii sztuki współczesnej Kasia Michalski, publikowała w pismach branżowych i masowych oraz katalogach wystaw. W kwietniu 2019 dołączyła do zespołu DESA Unicum, gdzie koordynuje aukcje Klasycy Awangardy po 1945 w Dziale Sztuki Współczesnej.

Rekordy aukcyjne

Tadeusz Brzozowski | "Rajery", 1959 r.
Cena wylicytowana: 360 000 zł
Tadeusz Brzozowski | "Precle", 1959 r.
Cena wylicytowana: 800 000 zł
Tadeusz Kantor | Informel, 1960 r.
* Cena wylicytowana: 120 000 zł