Sztuka Dawna

Dawni Mistrzowie

O Projekcie Aukcyjnym

Aukcja “Dawni Mistrzowie” jest wyjątkowym projektem na polskim rynku aukcyjnym - otwiera się na rynek malarstwa europejskiego. W ofercie przedstawiamy dzieła mistrzów z XVI-XVIII wieku. Jest to jedyna okazja dla polskich kolekcjonerów i inwestorów, aby zainwestować w zagraniczne dzieła światowej klasy. Przedstawiamy renesansowe i barokowe arcydzieła, powstałe w najważniejszych ośrodkach ówczesnej Europy – we Włoszech, Flandrii czy Holandii.

Dzieła sprzed kilkuset lat są pełne tajemnic. Bywa, że nieopisana praca okazuje się prawdziwym arcydziełem. Jak obraz określany ogólnikowo jako „szkoła włoska”, który okazał się dziełem mistrza, którego prace znajdują się obecnie w zbiorach Luwru czy Ermitażu. To właśnie Simone Pignoni, barokowy malarz związany z dworem książęcym, był autorem słynnych alegorii. Prace Pignionego można podziwiać obecnie na całym świecie, a w DESA Unicum jego obraz został wylicytowany za 26 tysięcy złotych.

Wiele niezwykłych historii kryje się w pracach Dawnych Mistrzów – pełnych odniesień, alegorii, sekretów. Dzieła te są niezwykle wartościowe ze względu na pochodzenie oraz bezcenne, gdy idzie o ilość ukrytych w nich historii i znaczeń.

Malarstwa nowożytnego nie było dotąd prawie wcale na polskim rynku sztuki. Wystawianie takich obrazów stanowi ogromne wyzwanie – obecnie większość dzieł z tego okresu znajduje się w muzeach, a prywatni kolekcjonerzy niechętnie oddają zdobyte skarby. Sztuka dawna wiąże się przede wszystkim z niezwykłym kunsztem tworzących ówcześnie artystów. Posiadanie prac wykonanych z ogromnym talentem, dokładnością i realizmem jest dziś niezwykle prestiżowe.