Projekty Specjalne

Aukcje Tematyczne i Monograficzne

O Projekcie Aukcyjnym

DESA Unicum wyróżnia się na polskim rynku sztuki organizowanymi aukcjami tematycznymi i monograficznymi. Są to niestandardowe projekty przedstawiające wyjątkowe obiekty, które łączy wspólna historia, pochodzenie czy też dziedzina sztuki, jaką reprezentują. Na polskim rynku sztuki projekty specjalne coraz szybciej zyskują na popularności.

Aukcja „Siostrzeństwo. Feminizm i sztuka kobiet” podkreślała kluczowy wkład kobiet w pisanie historii sztuki z nowej perspektywy. Obejmowała prace najwybitniejszych polskich artystek, które w zdominowanym przez mężczyzn świecie dokonały niemożliwego. Za rekordową kwotę 1 003 000 zł sprzedano pracę „Formy” Marii Jaremy. To najdroższy obraz stworzony przez kobietę sprzedany w Polsce. Na pierwszej w historii aukcji poświęconej w całości sztuce polskich artystek zanotowano łączny obrót w wysokości ponad 3 milionów złotych.

Zorganizowaliśmy również pierwszą w Polsce aukcję poświęconą kulinariom. Na aukcji “Sztuka od kuchni” znalazły się przedmioty kolekcjonerskie, muzealne, ale też takie, które pomimo upływu czasu mogą funkcjonować we współczesnej kuchni. Wśród nich znalazł się historyczny serwis prezydenta Mościckiego, waga kuchenna projektu Andrzeja Partuma, tematyczne martwe natury Jerzego Nowosielskiego czy Jacka Yerki, a także projekt opakowania czekoladek dla firmy Wedel autorstwa Zofii Stryjeńskiej.

Kontakt

Więcej informacji Mniej informacji
Julia Materna Kierownik Działu +48 22 163 66 52, +48 538 649 945 j.materna@desa.pl
Absolwentka Historii Sztuki na University College of London w Wielkiej Brytanii oraz Università Cattolica del Sacro Cuore w Mediolanie. Jej akademickie zainteresowania skupiły się wówczas na sztuce późnego włoskiego renesansu. Po ukończeniu studiów odbyła kurs w domu aukcyjnym Sotheby’s w Londynie oraz pracowała w domu aukcyjnym Wannenes w Mediolanie. Interesuje się sztuką polską początku XX wieku oraz historią biżuterii. Biegle włada językiem angielskim i włoskim. Do Działu Sztuki Dawnej w DESA Unicum dołączyła w 2018 roku. Od tego czasu współtworzyła aukcje Sztuki Dawnej, koordynowała aukcje ArtOutlet. Sztuka Dawna oraz niektóre z projektów specjalnych, m.in. aukcję Kolekcji Grand Hotelu w Sopocie. Obecnie zajmuje stanowisko Kierownika Działu Projektów Specjalnych.