Aukcje Tematyczne

Nasz ekspert Ci doradzi
w wycenie i rejestracji na aukcję:

Tomasz Dziewicki Kierownik Działu +48 22 163 66 46 +48 735 208 999 t.dziewicki@desa.pl

O Projekcie Aukcyjnym

DESA Unicum wyróżnia się na polskim rynku sztuki organizowanymi aukcjami tematycznymi i monograficznymi. Są to niestandardowe projekty przedstawiające wyjątkowe obiekty, które łączy wspólna historia, pochodzenie czy też dziedzina sztuki, jaką reprezentują. Na polskim rynku sztuki projekty specjalne coraz szybciej zyskują na popularności.

Aukcja „Siostrzeństwo. Feminizm i sztuka kobiet” podkreślała kluczowy wkład kobiet w pisanie historii sztuki z nowej perspektywy. Obejmowała prace najwybitniejszych polskich artystek, które w zdominowanym przez mężczyzn świecie dokonały niemożliwego. Za rekordową kwotę 1 003 000 zł sprzedano pracę „Formy” Marii Jaremy. To najdroższy obraz stworzony przez kobietę sprzedany w Polsce. Na pierwszej w historii aukcji poświęconej w całości sztuce polskich artystek zanotowano łączny obrót w wysokości ponad 3 milionów złotych.

Zorganizowaliśmy również pierwszą w Polsce aukcję poświęconą kulinariom. Na aukcji “Sztuka od kuchni” znalazły się przedmioty kolekcjonerskie, muzealne, ale też takie, które pomimo upływu czasu mogą funkcjonować we współczesnej kuchni. Wśród nich znalazł się historyczny serwis prezydenta Mościckiego, waga kuchenna projektu Andrzeja Partuma, tematyczne martwe natury Jerzego Nowosielskiego czy Jacka Yerki, a także projekt opakowania czekoladek dla firmy Wedel autorstwa Zofii Stryjeńskiej.