Władysław Hasior. Konserwatywny Skandalista
8 grudnia 2020 godz. 19:00

Estymacja: 60 000 - 80 000 zł

Estymacja: 60 000 - 80 000 zł

asamblaż/metal, szkło, 66 x 32 x 16 cm
ID: 91239
  • kolekcja prywatna, Polska, od lat 80. XX w.
„Stawianie mi zarzutu, że niepoważnie traktuję moje prace, bo czynię je słabymi fizycznie, dowodzi tylko głęboko zakorzenionego przywiązania do rzeczy materialnych. A to wywodzi się z kolei z częstszej bytności u jubilera niż na wystawie sztuki współczesnej. W tym drugim miejscu nie prezentuje się przedmiotów za to, że są bogate i trwałe, ale za to, że potrafią budzić echa problemów humanistycznych, stawiać widza w rozterce, wywoływać refleksje. Bardzo bym chciał, żeby owe refleksje i uruchomione przez moje eksponaty wrażenia były trwalsze niż ich fizyczna siła”. Władysław Hasior

W zaprezentowanej pracy Hasior wykorzystał naczynie przypominające blachę do pieczenia, rozbitą lampę, a w centrum kompozycji umieścił małych rozmiarów krucyfiks. Głównym elementem, zajmującym kompozycyjne centrum asamblażu, jest rozbita lampa wraz z uszkodzoną szklaną główką. Artysta chętnie sięgał w swojej twórczości po przedmioty zużyte lub popsute. Jak opisywała Hanna Kirchner: „Cały ten ‘śmietnik’, z którego Hasior robił sztukę, te ‘rupiecie’ i ‘odpadki’ szokujące poczciwego widza w PRL-u to była apologia przedmiotu zniszczonego, zużytego, zwana estetyką strychu” (Hanna Kirchner, O Hasiorze – po latach, (w:) Władysław Hasior. Europejski Rauschenberg?, (red.) Józef Chrobak, katalog wystawy, MOCAK, Kraków 2014, s. 26). Były to elementy, które nosiły znamiona upływu czasu, bywały uszkodzone, a przez to odmienione, dziwaczne, ale tym samym zyskiwały poetycki charakter. Dawały widzom możliwość zwrócenia uwagi na własną materialność, strukturę i jej właściwości zwykle przeoczane i ignorowane. Jak zauważa Monika Szczygieł- Gajewska było to przedmioty powszechnie uważane na rupiecie, a składały się na nie takie elementy jak „stare zegarki, butelki i plastikowe pojemniki, zepsuty telewizor i radia; narzędzia ogrodnicze, koraliki, tkaniny, zabawki dziecięce, pióra, czaski zwierząt i wiele innych przedmiotów” (Monika Szczygieł-Gajewska, Władysław Hasior, Warszawa 2011, s. 96). Artysta konsekwentnie kolekcjonował obiekty i gromadził je wokół siebie. Nie wykorzystywał przedmiotów od razu, raczej zbierał je na zapas. Tworzył rezerwuar obiektów, które następnie wchodząc ze sobą w odpowiednie relacje stawały się dla niego materiałem do twórczości artystycznej. Dla Hasiora nie były jednak najważniejsze przedmioty same w sobie, a przede wszystkim ich ładunek emocjonalny oraz przeżycia, które rodziły się u odbiorcy gdy na nie patrzył.