Tadeusz Dominik

Termin wystawy:
Miejsce wystawy:
Godziny otwarcia:
Monograficzna wystawa prac Tadeusz Dominika, była kolejną z cyklu prezentującego dorobek artystyczny klasyków polskiej sztuki współczesnej. Na ekspozycję składały się okazałe obrazy olejne oraz rysunki, akwarele i unikatowe grafiki komputerowe artysty. Podziwiać można było zarówno dojrzałe warsztatowo i swobodne malarsko obrazy z lat 90. XX w. oraz ostatniej dekady, jak i wczesne akwarele i rysunki z lat 50., kiedy styl malarza dopiero się krystalizował. Malarstwo Dominika łączy w sobie tradycję koloryzmu z abstrakcją liryczną. Prezentowane prace stanowią kwintesencję stylu artysty, który polega na wytworzeniu niepowtarzalnego kodu wizualnego stanowiącego przetransponowanie osobistej wizji natury. Styl ten pozostaje jednym z najbardziej charakterystycznych zjawisk w polskim malarstwie współczesnym. Malarz zabiera nas w dobrze znany świat rodzimej przyrody: bujnych ogrodów, łąk czy pól mazowieckich, ale także przyrody egzotycznej i niezrozumiałej: dzikiej dżungli Amazońskiej czy ascetycznej Alaski.

Tadeusz Dominik ukończył w 1953 r. warszawską ASP, a od 1965 prowadził w tej uczelni pracownię malarstwa. Profesor (od 1979) ASP, wielokrotnie dziekan Wydziału Malarstwa. Studiował u Jana Cybisa rozwijając zainteresowanie koloryzmem. Do końca lat 50. tworzył drzeworyty. W połowie lat 50. zaczął malować obrazy abstrakcyjne, zbliżone do informel. Do lat 70. maluje ekspresyjnie i spontanicznie. Późniejsze obrazy mają bardziej wyraźną, „kontrolowaną” formę. Niezmienną inspiracją była dla artysty natura, jej kolorystyka i bogactwo form. W następnych latach równolegle z malarstwem, uprawiał tkanie gobelinów, zajmował się też ceramiką a od niedawna tworzy grafikę komputerową W 1956 reprezentował polskie malarstwo na Biennale w Wenecji. W 1973 otrzymał Nagrodę im. Jana Cybisa. Tadeusz Dominik jest jednym z najbardziej oryginalnych twórców współczesnego malarstwa polskiego i wybitnym kolorystą. Na przełomie grudnia 2008 i stycznia 2009, w 80. rocznicę urodzin artysty, Warszawska Królikarnia (oddział Muzeum Narodowego w Warszawie) zaprezentowała monograficzną wystawę „Tadeusz Dominik: Za oknem jest ogród?”, na której pokazano ponad 140 prac z różnych okresów twórczości artysty.

Lista obiektów (38)

Tadeusz Dominik
Pejzaż, 2001/2004
olej/płótno, 100 x 120 cm
Cena: 34 500 zł
Tadeusz Dominik
Pejzaż, 1995 r.
olej/płótno, 100 x 120 cm
Cena: 36 000 zł
Tadeusz Dominik
Pejzaż mazowiecki, 2008 r.
olej/płótno, 90 x 110 cm
Cena: 27 000 zł
Tadeusz Dominik
Zima, 2008 r.
olej/płótno, 110 x 110 cm
Cena: 36 000 zł
Tadeusz Dominik
Pejzaż, 2006 r.
olej/płótno, 100 x 100 cm
Cena: 34 000 zł
Tadeusz Dominik
Pejzaż, 2002 r.
olej/płótno, 81 x 100 cm
Cena: 26 000 zł
Tadeusz Dominik
Pejzaż, 2003 r.
olej/płótno, 81 x 100 cm
Cena: 25 000 zł
Tadeusz Dominik
Pejzaż, 2009 r.
olej/płótno, 81 x 100 cm
Cena: 27 000 zł
Tadeusz Dominik
Łąka, 2011 r.
olej/płótno, 81 x 100 cm
Cena: 27 000 zł
Tadeusz Dominik
Morze Czerwone, 2008 r.
olej/płótno, 100 x 100 cm
Cena: 29 000 zł
Tadeusz Dominik
Morze Czarne, 2008 r.
olej/płótno, 100 x 100 cm
Cena: 29 000 zł
Tadeusz Dominik
Pejzaż mazowiecki, 2008 r.
olej/płótno, 90 x 110 cm
Cena: 27 000 zł
Tadeusz Dominik
Pejzaż, 2010 r.
olej/płótno, 90 x 90 cm
Cena: 24 500 zł
Tadeusz Dominik
Amazonia, 2011 r.
olej/płótno, 90 x 90 cm
Cena: 25 000 zł
Tadeusz Dominik
Siedzące dziecko, 1956 r.
tusz lawowany/papier, 44 x 29 cm
Cena: 4 500 zł
Tadeusz Dominik
Pejzaż z drzewami IV, 1956 r.
ołówek/papier, 25,7 x 36 cm
Cena: 4 000 zł
Tadeusz Dominik
Martwa natura z butelką, 1953 r.
ołówek/papier, 24,6 x 35,2 cm
Cena: 3 900 zł
Tadeusz Dominik
Kompozycja w zieleni, 1957 r.
collage/papier, 32,9 x 61 cm
Cena: 33 000 zł
Kompozycja V, 1957 r.
akwarela, ołówek/papier czerpany, 28,6 x 38,8cm
Cena: 19 000 zł
Tadeusz Dominik
Kompozycja V, 1957 r.
akwarela, ołówek/papier czerpany, 38,8 x 28,6 cm
Cena: 23 000 zł
Tadeusz Dominik
Chłopiec, dziewczynka, drzewo, 1956 r.
drzeworyt barwny, papier/płyta, 40,5 x 53 cm
Cena: 14 000 zł
Tadeusz Dominik
Kompozycja I, 1957 r.
akwarela/papier czerpany, 28,5 x 44,8 cm
Cena: 19 000 zł
Tadeusz Dominik
Pustynia piaskowa, 2009 r.
grafika komputerowa/papier, 61 x 78 cm
Cena: 1 500 zł
Tadeusz Dominik
Pustynia śnieżna, 2009 r.
grafika komputerowa/papier, 61 x 78
Cena: 1 500 zł
Tadeusz Dominik
Pustynia stepowa, 2009 r.
Cena: 1 500 zł
Tadeusz Dominik
Alaska, 2009 r.
Cena: 1 500 zł
Tadeusz Dominik
Pustynia piaskowa II, 2009 r.
Cena: 1 500 zł