Sztuka Współczesna. Op-Art i Abstrakcja Geometryczna
3 grudnia 2020 godz. 19:00

Estymacja: 320 000 - 450 000 zł
121

akryl/płótno, 129,5 x 129,5 cm
sygnowany, datowany i opisany na blejtramie: ‘JULIAN STAŃCZAK “TURN YELLOW” 78’
na odwrociu papierowa nalepka galeryjna z opisem pracy z London Arts Group
ID: 80078
  • bezpośredni zakup od artysty
  • galeria London Arts Group, Londyn
  • galeria Heather James Fine Art, Palm Desert, Kalifornia
  • kolekcja prywatna, Warszawa
  • Desa Unicum, Warszawa
  • kolekcja prywatna, Konstancin-Jeziorna
  • Marta Smolińska, Julian Stańczak, Op-art i dynamika percepcji, Warszawa 2014, s. 199 (il.)
„Wydawałoby się, że sztuka Stańczaka powstaje tak szybko, jak szybko odbiera i rozumie ją oko widza, jednak proces twórczy artysty jest długi i wymagający. Przed rozpoczęciem pracy malarz w detalach wyobraża sobie nowe dzieło. Mimo że od dawna nie praktykuje wykonywania szkiców, Stańczak tworzy w pamięci notatki, 'myślowe przypominajki'. Po długim namyśle zaczyna mieszać kolory, doskonaląc je dopóty, dopóki nie będą one w pełni odpowiadały jego wcześniejszym wyobrażeniom. Efektem są trudne do zdefiniowania, wyjątkowe odcienie i tony. Mimo że to właśnie kolor może być elementem malarstwa najczęściej opisywanym w kontekście Stańczaka, niezwykle ważny jest tu również kształt. Formy, używane przez malarza, to z reguły kwadraty, koła i trójkąty. Pojawiają się jednak również bardziej skomplikowane równoległoboki budowane z wibrujących linii. Stańczak wykorzystuje te formy, by ożywić płótno rytmem, powtórzeniami, nagromadzeniem i rozproszeniem linii, które w połączeniu z barwą (…) nadają obrazowi życie. Po ustaleniu koloru, kształtów i ich układu w kompozycji, Stańczak skrupulatnie i stopniowo zaczyna ją budować. Zaczyna od koloru podstawowego. Kolejno, używając taśmy maskującej, zasłania elementy, które nie mają zostać pokryte następną warstwą koloru. Pasy taśmy wycinane są przy użyciu specjalnie stworzonej do tego celu maszynki, która napędzana jest silnikiem wyciągniętym ze starej pralki. Dzięki temu wynalazkowi Stańczak jest w stanie wycinać niezwykle wąskie elementy – o szerokości nawet do 1/64 cala (…) Dzięki powtarzanej czynności aplikowania i usuwania taśmy artysta tworzy rodzaj szablonu. Podczas pracy niejednokrotnie usuwa elementy zabezpieczenia nawet z najniższej warstwy obrazu. Pojedynczy obraz może zawierać czasem 6 nałożonych na siebie płaszczyzn, które tworzą do 144 różnych barw (w przypadku czteroczęściowych kompozycji)”. Eileen Costello, Julian Stanczak. From life, katalog wystawy, Mitchell Innes & Nash, Nowy Jork 2014, s. nlb.