19 września 2019 godz. 19:00

Mateusz Szczypiński (ur. 1984, Piekary Śląskie)
Z serii Utopia: "Złe obyczaje", 2018 r.
Cena wylicytowana: 8 500 zł

Cena wylicytowana: 8 500 zł

kolaż, olej/płótno, 120 x 90 cm
sygnowany, datowany i opisany na odwrociu: 'MS 2018 | MATEUSZ | SZCZYPIŃSKI | ZŁE OBYCZAJE'
ID: 74198
  • Kojarz kolaż, Galeria Biała, Centrum Kultury w Lublinie, 10.05-19.06.2019
Obrazy Mateusza Szczypińskiego zbudowane są na równych prawach. Artysta zawłaszcza gotowy materiał estetyczny, umieszczając go w zupełnie nowym kontekście, przypisując mu odmienne znaczenie. W jego praktyce artystycznej nie chodzi tylko o wykorzystanie atrakcyjnych materiałów jako pewnej propozycji formalnej, pozwalających mu zaprzeczyć ich pierwotnej funkcji. Szczypińskiemu bliska jest postawa artystów działających na początku XX wieku, którzy to w swoich poszukiwaniach stawiali pytania o obecność rzeczy w obrazie, o formę i metody łączenia oraz zestawiania elementów gotowych w sztuce. Fascynacja pierwszą awangardą oraz fakt dorastania w latach 80. odbija się w twórczości Szczypińskiego dość wyraźnie. Reinterpretacja dorobku mistrzów modernizmu oraz badanie zakamarków własnej pamięci to fundamenty jego kolaży. Sam artysta tak komentuje swoje poczynania: „Sklejając obrazy z różnych elementów, w tym konkretnych dzieł znanych z historii sztuki, osadzam je w nowych kontekstach, przez co całkowicie zmieniam ich wymowę. Powstaje taki moment napięcia, w których obraz jest równocześnie czymś znajomym i obcym. Myślę, że jest w to również wpisana nostalgia, za ‘złotym wiekiem’– okresem modernizmu, w którym sztuka ‘wciąż była sztuką’”.