19 września 2019 godz. 19:00

Cena wylicytowana: 6 000 zł

Cena wylicytowana: 6 000 zł

olej/płótno, 140 x 110 cm
sygnowany, datowany i opisany na odwrociu: 'ŁUKASZ | PATELCZYK | "Bez tytułu", "Tornado" | 2011 r'
ID: 74301
  • Artystyczna podróż Hestii, wystawa konkursowa, Państwowa Galeria Sztuki, Sopot, 2011
  • Świeża krew, Galeria Socato, Wrocław, 2012
  • Promocje, Galeria Sztuki w Legnicy, 2012
  • Przez Pryzmat, Pałac Sztuki, Kraków, 2014
  • Artlevel, Contemporary Art Center M17, Kiev, 2015
  • Łukasz Patelczyk, Krajobraz po, Poznańska Galeria Nowa, Poznań, 2015
  • Łukasz Patelczyk, Constellations, Galerie Sandhofer, Salzburg, 2017
  • Łukasz Patelczyk, Czarne, Galeria Krynki, Krynki, 2017
Twórczość Łukasza Patelczyka jest niezwykle świadoma i spójna. Malarz buduje kompozycje obrazów na bazie formalnych antagonizmów. Organiczność znana z rzeczywistych krajobrazów zostaje zestawiona z formami geometrycznymi. Artysta maksymalnie wzbogaca estetyczną tkankę obrazu dzięki stosowaniu przeciwności. Połączenie skrajnych środków formalnych to sposób na autorski komentarz rzeczywistości, ale również prezentacja niezwykłych umiejętności technicznych. Chętnie wprowadza widzów w swoją twórczość, mówiąc: „Geometryczne linie nawiązują do schematycznych zodiakalnych konstelacji. Zderzenie nocnych krajobrazów z figurami geometrycznymi mogłoby burzyć porządek obrazu, jednak nie o to mi chodzi. Powstające w mojej wyobraźni tajemnicze, graficzne formy mają tworzyć nową harmonię między przeciwstawnymi siłami”.