Sztuka Współczesna. Nowe Pokolenie po 1989 (wyniki)
19 września 2019 godz. 19:00

Norman Leto (ur. 1980, Bochnia)
Dwie studentki, 2008 r.
Cena wylicytowana: 6 000 zł
Numer obiektu na aukcji
47
Norman Leto (ur. 1980, Bochnia)
Dwie studentki, 2008 r.

Cena wylicytowana: 6 000 zł

olej/płótno, 50 x 70 cm
sygnowany, datowany i opisany na odwrociu: 'TWO FEMALE STUDENTS | - DWIE STUDENTKI | NORMAN 08 | BĘDZIE DOBRZE' oraz wskazówka montażowa
ID: 74162
Podatki i opłaty
- Do kwoty wylicytowanej doliczana jest opłata aukcyjna. Stanowi ona część końcowej ceny obiektu i wynosi 18%.
- Do kwoty wylicytowanej doliczona zostanie opłata z tytułu "droit de suite". Dla ceny wylicytowanej o równowartości do 50 000 EUR stawka opłaty wynosi 5%. Opłata ustalana jest przy zastosowaniu średniego kursu euro ogłoszonego przez NBP w dniu poprzedzającym dzień aukcji.
Więcej informacji
W wieku 21 lat Łukasz Banach zdecydował się zniszczyć większość swojego dorobku twórczego i postawić krok milowy na dotychczasowej drodze artystycznej. Wraz ze spaleniem znacznej części prac, pojawiła się koncepcja stworzenia odmiennej tożsamości. Konkrety nowego alter ego narodziły się już spontanicznie. Jak wspomina artysta, pewnego dnia otrzymał przypadkową wiadomość mailową od niejakiego Normana Leto. Uznał, że ta taka kombinacja brzmi dobrze, pozbawiona jest jakichkolwiek skojarzeń i historii oraz pozwoli artyście łatwiej utrzymać dystans do tego, czym się zajmuje. Działalność Normana Leto jest niezwykle wszechstronna. Artysta sięga po różne media, sprawnie poruszając się w obrębie malarstwa, fotografii, filmu i video czy instalacji. Warto jednak pamiętać, że swoją karierę rozpoczął właśnie jako malarz. Szczególnie bliskim tematem stały się dla niego portrety, których bohaterami byli najczęściej jego najbliżsi oraz ważne i angażujące go emocjonalnie sytuacje. Styl Normana Leto to szybkie pociągnięcia pędzla i ekspresyjne formy. Malował głównie na podstawie zdjęć, widoków z natury lub kadru wideo. Ze swobodą korzysta z różnorodnych konwencji malarskich.Za credo artysty można uznać wielokrotnie powtarzane w wywiadach zdanie: „Jeśli masz jakikolwiek rdzeń osobowości, znajdziesz w środku ciekawszy krajobraz niż to, co dookoła ciebie”. Norman Leto jest bowiem artystą niezwykle skupionym na własnej percepcji oraz intymnym, wewnętrznym przeżyciu. Dynamiczne portrety i szkice służyły mu do rejestracji osobistych odczuć i zapisu stanów emocjonalnych. Dzięki temu mogły powstać prace o charakterze prywatnym, odzwierciedlające wyjątkową wrażliwość artysty.