14 listopada 2019 godz. 19:00

Jadwiga Sawicka (ur. 1959, Przemyśl)
Ukochany szczeniak Briana..., 1996 r.
Cena wylicytowana: 18 000 zł
105

Cena wylicytowana: 18 000 zł

olej/płótno, 130 x 100 cm
sygnowany i datowany na odwrociu: ‘J. SAWICKA 96’
ID: 79022
  • Jadwiga Sawicka, Powraca dawne uczucie, Otwarta Pracownia, Kraków, 13.03-1.04.1997
Prezentowana praca należy do cyklu powstającego w latach 1996-97. Jego cechą przewodnią było sytuowanie różnych części garderoby na tle tekstu szczelnie wypełniającego powierzchnię obrazu. Twórczość Sawickiej jest niezwykle spójna –niezmiennie sięga po różnej długości komunikaty reklamowe, czasem eksponując je jedynie fragmentarycznie w postaci pojedynczego słowa bądź hasła, jak w przypadku cyklu powstałego na przełomie 1994 i 1995, bądź też obszernego cytatu. Z tego powodu jej malarstwo jest określane mianem „pisanego”. Kolejnym elementem znamiennym dla sztuki Sawickiej i stanowiącym jej główny temat jest odzież: „Ubrania są zamiast ludzi, są tym, co jest dostępne z zewnątrz, są czymś pośrednim pomiędzy ubraną w nie osobą a kimś drugim, kto ją ogląda. Są jakąś wypadkową między tym, czym się jest, a kim się chce być”. Nie mniej istotne jest różowe tło, które można odczytać nie tylko jako dość stereotypowe odwołanie do kobiecości, ale również jako nawiązanie do cielesności człowieka. W tym wymiarze płótno stanowiłoby niejako przedłużenie naszych ciał, uwikłane w komercyjny świat, modyfikowane i przebierane na modłę zaczerpniętą z mass mediów.