14 listopada 2019 godz. 19:00

Karolina Jaklewicz (ur. 1979, Trzebiatów)
"Północny", tryptyk, 2013 r.
Cena wylicytowana: 20 000 zł
118
"Północny", tryptyk, 2013 r.

Cena wylicytowana: 20 000 zł

olej/płótno, 120 x 80 cm (x3)
sygnowany, datowany i opisany na odwrociu każdej części: ‘JAKLEWICZ | TRYPTYK | PŁÓNOCNY | I | II | III | 2013’
ID: 79024
Harmonijny układ, zimna tonacja, niezdefiniowane źródło światła to krótka charakterystyka obrazu Karoliny Jaklewicz. Praca pochodzi z cyklu „Północ", niezwykle ważnej i osobistej dla artystki serii, która obrazuje jej głęboką fascynację północną krainą. Nadmorska przestrzeń to obszar, z którego pochodzi malarka. Pokłady doświadczeń i inspiracji znalazły ujście w jakże odmiennym cyklu północnym, realizowanym od 2013 roku, chociażby ze względu na siłę oddziaływania i energię, jaka znajduje się w obrazach. Karolina Jaklewicz na podstawie zapamiętanych, ascetycznych krajobrazów buduje abstrakcyjne układy przestrzenne. Z obrazu emanuje światło wysublimowanego trójkąta o ultramarynowym blasku. To właśnie on stał się nadrzędną wartością cyklu - trójkąt symbolizujący motyw drogi, podróży w przestrzenie zastane w świadomości artystki. Nieznane źródło magicznego światła, które jakże rozmaicie rozprasza się na precyzyjnie wytworzonych figurach geometrycznych, kreuje niezwykłą aurę. Harmonia, cisza i skupienie, pojawiające się za sprawą wyważonego układu, świadczą o obecności charakterystycznej dla twórczości artystki sfery metafizycznej, w tym przypadku najpełniej wyrażonej w postaci trójkąta. Obraz stanowił część wystawy doktorskiej „Idea a forma geometryzująca w malarstwie”, która odbyła się we wrocławskiej Akademii Sztuk Pięknych. Artystka tytuł doktora otrzymała w 2012 roku.