Sztuka Współczesna. Nowe Pokolenie Po 1989
29 września 2020 godz. 19:00

Estymacja: 7 000 - 10 000 zł

Estymacja: 7 000 - 10 000 zł

akryl/płótno, 80 x 60 cm
sygnowany i datowany na odwrociu: 'DBuczkowska 2019'
ID: 88968
  • Obecność, BWA Olsztyn, Olsztyn, 05.03-17.06.2020
  • Okoliczności, Bydgoskie Centrum Sztuki, Bydgoszcz 29.11.2019-18.01.2020
Charakterystyczne dla malarstwa Doroty Buczkowskiej są delikatność i świetlistość, co można zauważyć w jej obrazach. Subtelności kolorów, niekiedy jedynie podbitych mocniejszą, bardziej zdecydowaną kreską w kontrastowej barwie, a także zwiewność malarskiego gestu sprawiają, że płótna Buczkowskiej określane są jako „liryczne abstrakcje”. Otwarte, niedopowiedziane prace, tworzone intuicyjnie, bez nadmiernej kontroli, w których artystka daje się prowadzić własnym emocjom i odczuciom. Buczkowska chętnie przenosi na płótno odczuwanie chwili, jej impresyjne momenty. Umiejętność oddania na obrazach ciszy i kontemplacji, łagodnego spokoju to jedna z wyjątkowych cech malarstwa Buczkowskiej. Podobnie jest w pracy „Bez tytułu” prezentowanej na aukcji. To pastelowy obraz stworzony z iluzji, nieświadomego i niewidocznego, w których zawarte są emocje.