Sztuka Współczesna. Nowe Pokolenie Po 1989
29 września 2020 godz. 19:00

Basia Bańda (ur. 1980, Zielona Góra)
"Albo zepsuty ząb albo piękny narzyczony", 2005
Estymacja: 4 000 - 5 000 zł

Estymacja: 4 000 - 5 000 zł

technika mieszana/płótno, 50 x 50 cm
sygnowany, datowany i opisany na blejtramie: '"ALBO ZEPSUTY ZĄB ALBO PIĘKNY NARZYCZONY" | BASIA BAŃDA 2005 - LISTOPAD'
ID: 88043
Basia Bańda jest niewątpliwie jedną z najbardziej interesujących artystek debiutujących na rodzimej scenie artystycznej po 2000 roku. Na przestrzeni lat artystka wypracowała swój charakterystyczny, dystynktywny styl, który rozpoznawalny jest niemal na pierwszy rzut oka. Owa stylistyka odcinająca się niejako od akademickich standardów i narzędzi balansuje na pograniczu antyprofesjonalizmu i kiczu. Paleta barwna utrzymana jest w pastelowych, kobiecych odcieniach różu i bieli kojarzonych zwykle z cielesnością i zmysłowością, jednak w prezentowanej pracy nabrała infantylnego, bieliźniano-koronkowego wymiaru kojarzonego zwykle z dziecięcymi akcesoriami. Zafascynowana światem dziecka wraz z przynależnymi mu elementami gry, zabawy i beztroski Bańda snuje niezwykle intymną opowieść. W centrum kompozycji widzimy różowe stworzonko utrzymane w charakterystycznym dla artystki kreskówkowym stylu. W niewielkiej, pozornie niewinnej kompozycji artystka podejmuje próbę pogodzenia dziecięcej naiwności z seksualnymi konotacjami wynikającymi z gry formą.