Sztuka Współczesna. Nowe Pokolenie Po 1989
29 września 2020 godz. 19:00

Jadwiga Sawicka (ur. 1959, Przemyśl)
"Swoje kształty zawdzięcza między innymi diecie...", 1996
Estymacja: 20 000 - 30 000 zł

Estymacja: 20 000 - 30 000 zł

olej/płótno, 130 x 90 cm
sygnowany i datowany na odwrociu: 'JADWIGA | SAWICKA | 1996'
ID: 89331
„O ile w pracach wykorzystujących słowa mieliśmy do czynienia z ciągle nowymi ‘komunikatami’, ubrania się nie zmieniają. Od kilku lat ciągle powracają te same (a w każdym razie bardzo podobne) spodnie, marynarki, sukienki. Tym, co różnicuje poszczególne realizacje, jest zastosowana technika przedstawiania. Jadwiga zaczynała od malarstwa. Jest absolwentką pracowni profesora Nowosielskiego w krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych. Po jakimś czasie zaczęła coraz częściej ‘zdradzać’ malarstwo na rzecz fotografii i druku. Na rzecz ‘fajnej formy’, jak określa ją sama w jednym z katalogów. Przedmioty są nie tylko malowane, ale też fotografowane czy ulepione (z plasteliny). Jadwiga wykorzystuje formy o różnym znaczeniu i przypisywanej szlachetności”. Agata Jakubowska