Sztuka Współczesna: Klasycy Awangardy po 1945 (wyniki)
30 maja 2019 godz. 19:00

Ryszard Grzyb (ur. 1956, Sosnowiec)
"Samotna martwa natura - Artaud - smutek cierpiących przedmiotów (Pracownia artysty)", 1999 r.
Cena wylicytowana: 24 000 zł
148

Cena wylicytowana: 24 000 zł

akryl/płótno, 135 x 165 cm
sygnowany, opisany i datowany na odwrociu: 'Ryszard Grzyb | Samotna martwa natura - Artaud smutek cierpiących przedmiotów. |(Pracownia artysty)| 136 x 165 cm | 1999'
ID: 68672
  • Ryszard Grzyb, Dziki lud sądzi, że nie ma życia bez wojny, katalog wystawy indywidualnej, red. Weronika Nagengast, Katowice 2006, s. 80 (il.)
  • wystawa indywidualna, Muzeum Śląskie, Katowice, 2006
"Obrazy powinny być nierzeczywiste. Nie powinny odzwierciedlać pragnienia aby przedstawiać dany przedmiot. Od razu musi być widoczna ich sztuczność, umowność. Malarstwo może jedynie ‘mówić’ o tym, że niczego nie można wyrazić wprost, o tym braku bezpośredniego przełożenia naszych pragnień na formę. Obrazy powinny reprezentować kategorię niemożliwego. Malarstwo, gdy staje się zbyt przekombinowane, traci swój pierwotny impet, swoją naturalność, siłę i polot". - RYSZARD GRZYB, OKRUCHY MELANCHOLII