Sztuka Współczesna: Klasycy Awangardy po 1945 (wyniki)
30 maja 2019, godz. 19:00

Edward Dwurnik (1943 Radzymin - 2018 Warszawa)
"Kudowa", 2008 r.
Cena wylicytowana: 26 000 zł
172
"Kudowa", 2008 r.

Cena wylicytowana: 26 000 zł

olej/płótno, 73 x 100 cm
sygnowany, datowany i opisany p.d.: 'KUDOWA | KUDOWA | 2008 E. DWURNIK'
opisany, sygnowany, datowany oraz nr katalogu autorskiego na odwrociu: '2008 | E.DWURNIK | "KUDOWA" | NR: IX - 1404 - 3904'
ID: 68897
"Po osiągnięciu pewnej rutyny rysuje się i maluje szybko i łatwo. Dochodzi się do pewnych sposobów i sztuczek. Każdy malarz ma taką drogę. Ale oczywiście zawsze trafiają się obrazy lepsze i gorsze. Niemniej cały czas ta wiedza malarska w nas narasta. Nawet nie wiemy, jak i kiedy się uczymy. Przez lata pracowałem w takiej pożytecznej nieświadomości, która powoli zaczęła się rozjaśniać. Aż zobaczyłem, że moje obrazy potrafią wyciągać kwintesencję, i to nawet z małego zdjęcia jakiejś ulicy czy jakiegoś pejzażu miejskiego, albo tez pejzażu abstrakcyjnego. I ta kwintesencja pojawiała się nawet na małym obrazku". - EDWARD DWURNIK, KROTKA HISTORIA MOJEGO MALARSTWA, [W:] EDWARD DWURNIK. THANKS JACKSON , KRAKOW 2005 "Tata czytał ludzi jak książki, nie tylko rozumiał ich większe i mniejsze dramaty, czytał ich myśli, przewidywał ich plany, znał ich zamiary, pragnienia, lęki, występki. To wszystko wyrzucał z siebie na papier i płótno. Wyrzucał z szybkością przekraczającą zwykłe ludzkie umiejętności. Sądzę, że musiał się pozbywać tych wszystkich obserwacji, żeby nie zwariować. Tu według mnie zawiera się istota geniuszu mojego ojca - w tej ogromnej nadwrażliwości oraz intuicji, które potrafił przeistoczyć w dzieło". - POLA DWURNIK Najważniejsze w twórczości Dwurnika są tematy związane z Polską. Jak sam mówił: "Kocham Polaków, nawet to Chamowo klasyczne jest dla mnie urokliwe, bo napędza moją twórczość". W latach 60., będąc pod wpływem Nikifora, artysta wyjeżdża w podroż stopem po Polsce. Od 1966 roku tworzy najliczniejszy w dorobku cykl "Podróże autostopem", będący pokłosiem swej parasocjologicznej wyprawy. Swoje zainteresowania kontynuuje w kolejnych cyklach poświęconych polskim miastom i przede wszystkim Warszawie, z którą był związany od urodzenia. W latach 90. powstają charakterystyczne "Błękitne miasta" - nie tylko polskie, ale i europejskie, powstałe zapewne pod wpływem zagranicznych podroży; w przypływie prozachodniego entuzjazmu malowane jedynie błękitem pruskim i kojarzącą się z flagą Unii Europejskiej ultramaryną. W latach 2000. powraca kolor - znów naiwny, nieco cukierkowy, przemieniający ukazywane "wulgarne" sceny z prowincjonalnej wciąż Polski w istny lunapark. Polskie miasta z obrazów Dwurnika nie wzięły się z albumów, ale z natury, przepuszczonej przez pamięć i wyobraźnię. Obrazy, inspirowane szkicami z wędrówek, malowane były w pracowni. Na początku lat 70. artysta odkrył pastisz i dekonstrukcję, a jego obrazy przełamywały tabu, zawłaszczając socrealizm i kulturę socjalistyczną - za co w kolejnych dekadach zyskał Dwurnik uznanie krytyki. Jak pisał Wojciech Szafrański: "Nie przypadkowo przez wiele lat krytycy sztuki mieli problem z zakwalifikowaniem twórczości Dwurnika, niektórzy z nich w latach 70. traktowali tę twórczość jako rodzaj ‚opowieści komiksowej’. Z perspektywy lat, nie ulega żadnych wątpliwości, iż artysta stał się czołowym prześmiewczym portrecistą epoki Gomułki, Gierka i Jaruzelskiego - dostarczył wręcz materiału źródłowego tych lat, a zmieniające się nastroje społeczne, a następnie ustrój znalazły niezwykłe odbicie w jego pracach. Tylko pozornie obrazy Dwurnika są łatwe w odbiorze i zrozumiałe dla wszystkich. Ewa Kuryluk w swej pomnikowej pracy ‚Hiperrealizm-nowy realizm’, wprowadzającej Dwurnika na szerokie wody uznania krytyków sztuki wskazywała, iż ‚w swoich obrazach na tematy polskie, obnaża Dwurnik z bezlitosną prostodusznością nasz półwsiowy, półwielkomiejski folklor, ukazuje codzienną mikrodramę społeczną z typowymi dla niej groteskowymi zagadnieniami (…) Dwurnik nie obawia się żadnych drastycznych i żenujących momentów, z jakich składa się życie i bezbłędnie wychwytuje ich głębszy sens, by go oddać z bezbłędną ironią mędrców ludowych’. Po ponad 40 latach od napisania tych słów nic się nie zmieniło, Dwurnik w wielu pracach pochodzących już z czasów nowej rzeczywistości społeczno-gospodarczej ukazuję ową codzienną groteskowość sytuacji ludzkich" (Wojciech Szafrański, Edward Dwurnik - między sztuką a rynkiem, [w:] Edward Dwurnik. Wielki malarz treści, Poznań 2014, s. nlb.).

Dodaj obiekt

Tomasz Kołodziejczyk
Zielona przystań, 2015 r.
Cena wylicytowana: 4 800 zł
Katarzyna Rutkowska
Bez tytułu, 2015 r.
Cena wylicytowana: 700 zł
Paulina Korwin-Kochanowska
Wakacje, 2015 r.
Cena wylicytowana: 1 900 zł
Agnieszka Pawłowska
Marzy mi się morze, 2015 r.
Cena wylicytowana: 2 600 zł
Anna Zalewska
Tysiące kryształowych wież do zdobycia, 2015 r.
Cena wylicytowana: 3 800 zł
Grzegorz Klimek
Mechaniczny byk 2, 2015 r.
Cena wylicytowana: 1 800 zł
Wioletta Winiarczyk
Przebudzenie, 2015 r.
Cena wylicytowana: 1 600 zł
Katarzyna Piotrowicz
Struktury III, 2015 r.
Cena wylicytowana: 1 200 zł
Ilona Foryś
Rude Boy, 2015 r.
Cena wylicytowana: 500 zł
Adam Oroń
People from TV, 2015 r.
Cena wylicytowana: 700 zł
Mikołaj Sętowski
Posejdon, 2015 r.
Cena wylicytowana: 5 500 zł
Łukasz Jankiewicz
Akt 3. Przenikanie, 2015 r.
Cena wylicytowana: 1 500 zł
Joanna Sułek-Malinowska
Czas na rybkę, 2015 r.
Cena wylicytowana: 1 100 zł
Roksana (roxi) Kularska-Król
Biurwy i korpuchy. Piramida marzeń, 2015 r.
Cena wylicytowana: 1 400 zł
Dominik Smolik
Sfumato II, 2015 r.
Cena wylicytowana: 800 zł
Delfina Olkowicz
W Stronę Eldorado, 2015 r.
Cena wylicytowana: 700 zł
Honorata Świderska
Makatka 19, 2015 r.
Cena wylicytowana: 600 zł
Milena Brudkowska
Bliźniaki, 2015 r.
Cena wylicytowana: 1 200 zł
Monika Łakomska
VooDoo Child Jimi Hendrix, 2015 r.
Cena wylicytowana: 2 200 zł
Denys Molerio Pena
Beyond the cloud, 2015 r.
Cena wylicytowana: 1 600 zł
SWAG
Pragnienie wolności, 2014 r.
Cena wylicytowana: 700 zł
Renata Magda
Czerwona wstążka, 2015 r.
Cena wylicytowana: 1 400 zł
Stanisław Tomalak
Fragment 86, 2015 r.
Cena wylicytowana: 500 zł
Piotr Woroniec Jr
List, 2015 r.
Cena wylicytowana: 1 100 zł
Aleksandra Kowalczyk
Starhill, 2014 r.
Cena wylicytowana: 3 600 zł
Małgorzata Jastrzębska
Nr 436, 2015 r.
Cena wylicytowana: 900 zł
Katarzyna Orońska / Orno
Niebieska Biblioteka, 2015 r.
Cena wylicytowana: 2 600 zł
Jakub Senderowski
Audrey Hepburn Breakfast at Tiffany's, 2015 r.
Cena wylicytowana: 500 zł
Katarzyna Morańda
Dziewczyna z tatuażem, 2015 r.
Cena wylicytowana: 1 000 zł
Marcin Zaborski
Andrzej, 2015 r.
Cena wylicytowana: 500 zł
Łukasz Lepiorz
Bez tytułu, 2015 r.
Cena wylicytowana: 1 200 zł
Edyta Duduś
Sowy IV, 2015 r.
Cena wylicytowana: 2 600 zł
Franciszek Ledóchowski
Hitchcock, dyptyk, 2011 r.
Cena wylicytowana: 700 zł
Monika Wyłoga
Koliber II, 2015 r.
Cena wylicytowana: 1 300 zł
Rafał Knop
Marcello-Super Star XX, 2015 r.
Cena wylicytowana: 500 zł
Anna Mamica
Oko Fatimy, 2015 r.
Cena wylicytowana: 600 zł
Paweł Rogalski
Zamyślona, 2015 r.
Cena wylicytowana: 600 zł
Patrycja Kruszyńska-Mikulska
Mrrrrrr, 2015 r.
Cena wylicytowana: 900 zł
Jakub Podlodowski
Lot, 2015 r.
Cena wylicytowana: 700 zł
Daniel Białowąs
Urban Laboratory, 2015 r.
Cena wylicytowana: 800 zł
Dominik Tarabański
Z cyklu 'Two sticks and a pear', ed., 6/10, 2010 r.
Cena wylicytowana: 800 zł
Krzysztof Zieliński
Scenes Related I, ed. 4/5, 2007 r.
Cena wylicytowana: 800 zł
Piotr Szwabe vel Pisz
Czternastaczternaście, 2015 r.
Cena wylicytowana: 600 zł
44
Agata Ruman
Zielony deszcz, 2015 r.
Cena wylicytowana: 2 800 zł
Łukasz Ułanowski
Fabryka Chmur, ed. 1/7, 2015 r.
Cena wylicytowana: 800 zł
Monika Czekańska
Złoty, 2015 r.
Cena wylicytowana: 600 zł
47
Michał Spryszyński
Dziewczynka z zapałkami, 2015 r.
Cena wylicytowana: 700 zł
48
Marcin Wilk
Marilyn Monroe, 2015 r.
Cena wylicytowana: 700 zł
49
Paulina Penc
He’s your guy when stocks are high, 2015 r.
Cena wylicytowana: 600 zł
50
Magdallene Penke
Mirror, 2015 r.
Cena wylicytowana: 600 zł
51
Angelika Galus
Pink portrait, 2015 r.
Cena wylicytowana: 500 zł
52
Aleksandra Mysiorska
Droga. Wschód, 2015 r.
Cena wylicytowana: 900 zł
53
Wojciech Kubiak
Z cyklu 'Instytucje', Bez tytułu, 2011 r.
Cena wylicytowana: 500 zł
54
Małgorzata Bryndza
Moje miasto III, 2015 r.
Cena wylicytowana: 500 zł
55
Piotr Sakowski
Cień i jego pan, 2015 r.
Cena wylicytowana: 700 zł
56
Beata Bugaj-Tomaszewska
Shame, 2015 r.
Cena wylicytowana: 500 zł
57
Marcin Tomaszewski
Kłótnia, 2014 r.
Cena wylicytowana: 900 zł
58
Urszula Kozieł
Z cyklu 'Spokojnie', 2015 r.
Cena wylicytowana: 1 900 zł
59
Campio
Glow, 2015 r.
Cena wylicytowana: 1 000 zł
60
Jacek Malinowski
Kompozycja inst 16012007, 2007 r.
Cena wylicytowana: 600 zł
61
Tomasz Kuran
Park w deszczu z pustą ławką , 2015 r.
Cena wylicytowana: 900 zł
62
Bartosz Michał Hoppe-Sadowski
Landscape LXXXIX, 2015 r.
Cena wylicytowana: 800 zł
63
Sławomir Danielski
Przypływ Snu Amerykańskiego, 2015 r.
Cena wylicytowana: 1 100 zł
64
Monika Sojka
Z cyklu 'Niezwykła zwyczajność', Epizod I, 2015 r.
Cena wylicytowana: 800 zł
65
Katarzyna Misiórska
Łodzie, 2014 r.
Cena wylicytowana: 1 700 zł
66
Magdalena Szilke
Czerwona łąka, 2015 r.
Cena wylicytowana: 1 300 zł
67
Anna Pszonka
Warszawa nocą, 2015 r.
Cena wylicytowana: 600 zł
68
Mateusz Rybka
Ona i jej blask, 2015 r.
Cena wylicytowana: 1 700 zł
69
Karol Gniazdowski
Ulica Kozia, 2015 r.
Cena wylicytowana: 2 200 zł
70
Marcin Painta
Madonna III, 2011 r.
Cena wylicytowana: 1 800 zł
71
Viola Tycz
Na krawęzi RGB X, 2015 r.
Cena wylicytowana: 1 600 zł
72
Adrian Tkaczyk
Rider 14, 2015 r.
Cena wylicytowana: 1 100 zł
73
Lily Woo
Divorce, 2015 r.
Cena wylicytowana: 800 zł
74
Barbara Olszewska
Włóczykij, 2015 r.
Cena wylicytowana: 1 500 zł
75
Dominika Radomska
Mocarz I, 2015 r.
Cena wylicytowana: 800 zł
76
Anna Piotrowiak
The eyes, 2015 r.
Cena wylicytowana: 800 zł
77
Joanna Półkośnik
2.9.0.6, 2015 r.
Cena wylicytowana: 1 200 zł
78
Monika Mrowiec
Wild Tiger, 2015 r.
Cena wylicytowana: 800 zł
79
Michał Powałka
Emanacja, 2015 r.
Cena wylicytowana: 1 600 zł
80
Urszula Chrobak
X.M.L., 2015 r.
Cena wylicytowana: 1 100 zł
81
Grzegorz L. Piotrowski
Plaża, 2015 r.
Cena wylicytowana: 1 000 zł

Twoje wybrane obiekty

Rodzaj wydruku