Sztuka Współczesna: Klasycy Awangardy po 1945 (wyniki)
10 października 2019 godz. 19:00

Cena wylicytowana: 35 000 zł

Cena wylicytowana: 35 000 zł

olej/płótno, 74 x 74 cm
sygnowany p.d.: 'Lenica'
sygnowany, datowany i opisany na odwrociu: 'A. LENICA | WARSZAWA | 1960 - 1962 | 74 x 74 | WYRZUCONY BALAST'
na odwrociu naklejka z domu aukcyjnego Rempex
ID: 74817
  • dom aukcyjny Rempex, 2007
  • kolekcja Cezarego Pieczyńskiego, Poznań
  • dom aukcyjny Desa Unicum, 2012
„(…) z malarstwem taszyzmu łączył Lenicę zawsze obecny w jego malarstwie moment akceptowanego, a nawet programowanego przypadku, z malarstwem gestu – ‘grafologiczny’ ślad ruchu dłoni prowadzącej narzędzie po powierzchni płótna. Z surrealizmem – spontaniczny, automatyczny zapis stanów psychicznych (…) i ten związek wydaje się podstawowy. Gdy tamte bowiem dotykają tylko metody i techniki działania – ten określa podstawę twórcy”. – BOŻENA KOWALSKA