Sztuka Współczesna. Klasycy Awangardy po 1945
26 listopada 2020 godz. 19:00

Edward Dwurnik (1943 Radzymin - 2018 Warszawa)
"Inwazja" z cyklu "Namiętności", 1969
Estymacja: 120 000 - 160 000 zł

olej/płótno, 120 x 120 cm
sygnowany, datowany i opisany l.d.: 'E.DWURNIK.1969.IV.(7)'
sygnowany i datowany na odwrociu: 'E.DWURNIK | 1969 | 05-29.IV.' oraz nalepka wystawowa z BWA w Zielonej Górze oraz Galerii Współczesnej w Warszawie
ID: 93053
  • Edward Dwurnik. Malarstwo, katalog wystawy w BWA, Zielona Góra 1972
  • Dwurnik. Spis prac malarskich, (red.) Pola Dwurnik, Zachęta Narodowa Galeria Sztuki, Warszawa 2001, wydane jako dodatek do katalogu wystawy „Edward Dwurnik. Malarstwo. Próba retrospektywy”, (08.09-07.10.2001), Cykl XII „Namiętności” (1968-1978), poz. 3, s. nlb.
  • „Dwurnik. Obrazy i rysunki”, wystawa indywidualna, Galeria Współczesna, Warszawa, 7.10-6.11.1971
  • „Edward Dwurnik. Malarstwo”, Salon Wystawowy BWA, Zielona Góra, styczeń 1972
„Zawsze karmiłem się tłumem i to widać na tych rysunkach. Miałem taki etap, że w moich pracach w ogóle nie było nieba, bo szkoda mi było na nie miejsca. Każdy skrawek papieru zapełniałem szczelnie ludzikami. Rysowałem gęsty tłum, ale zawsze starałem się zróżnicować postacie. Człowieczek w przestrzeni jest jak kleksik, prawda? A ja go przyozdabiałem po swojemu, fryzowałem, dawałem mu kostium, przyczepiłem szabelkę, ostrogi, kapelusik z piórkiem, i człowieczek od razu nabierał indywidualności”. Edward Dwurnik. Od początku, katalog wystawy, (red.) Małgorzata Czyńska, Wojciech Tuleya, Warszawa 2016, s. nlb.