Sztuka Współczesna: "Black and White" (wyniki)
4 czerwca 2019 godz. 19:00

Józef Robakowski (ur. 1939, Poznań)
Z cyklu "Kąty energetyczne", 1975/92 r.
Cena wylicytowana: 16 000 zł
230

Cena wylicytowana: 16 000 zł

akryl/płótno, 92 x 73 cm
sygnowany, datowany i opisany na odwrociu: 'z cyklu KĄTY ENERGETYCZNE | (1975 - 1992) | J. Robakowski'
na odwrociu stempel z Galerii Wymiany
ID: 70812
"Myślę, że najtrudniej zbudować coś, co by nie miało takiej postaci materialnej. Tak jak Malewicz zbudował tę otchłań, tę czerń czy czerwień. Wtedy ludzie byli zaszokowani - on o niczym nie mówi. On chciał widzieć obraz jako pole energetyczne, taki ekran energetyczny. W tej samej sytuacji jest Yves Klein. On zarezerwował sobie błękit, jako kolor święty, namaszczony, jako przejście w taką duchową relację. On go wydobył ze sztuki Wschodu, z intencji bycia boskim i w ogóle. Aborygeni także potrafią tak wyabstrahować świat". - JÓZEF ROBAKOWSKI