Sztuka Ulicy (wyniki)
26 maja 2020 godz. 19:00

Cena wylicytowana: 7 500 zł

Cena wylicytowana: 7 500 zł

technika mieszana/płótno, 120 x 120 cm
sygnowany, datowany i opisany na odwrociu: 'Bartosz Świątecki | 2020 | TRIGER WARNING'
ID: 84491
Przyglądając się obrazom Bartka Świąteckiego, znanego również pod pseudonimem Pener, można odnieść wrażenie, że jest się świadkiem kolizji abstrakcjonizmu ze street artem. Artysta wyjął swoją sztukę z ram figuratywności i tak charakterystycznego dla street artu liternictwa na rzecz czystych, nieobarczonych mimetyzmem form. Twórca wypracował swój indywidualny styl oparty na bezwzględnej i konsekwentnej redukcji środków wyrazu – w swoich kompozycjach operuje jedynie linią i kolorem, tworząc świat abstrakcyjnych, geometrycznych form przesiąkniętych atakującym kolorem. Świątecki w sposób świadomy i zamierzony kreuje linie w swoich pracach nadając im ładunek konstrukcyjny względem kompozycji. W pewnym sensie język artystyczny Świąteckiego jest rodzajem dzikiej energii manifestującej się na płótnie, którą artysta ewokuje w procesie tworzenia. Artysta jest związany ze street artem od 1996 roku. Ukończył w 2006 roku studia na Wydziale Sztuk Pięknych Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Na stałe jest związany z Olsztynem, gdzie pracuje jako nauczyciel malarstwa oraz rysunku w liceum plastycznym. Laureat licznych nagród, został odznaczony Brązowym Medalem Prezydenta RP. Jego prace były wystawiane na licznych wystawach indywidualnych i zbiorowych, krajowych oraz zagranicznych, m. in. w Stanach Zjednoczonych, we Francji, w Wielkiej Brytanii, a nawet na Tajwanie.