Sztuka Ulicy (wyniki)
26 maja 2020 godz. 19:00

Estymacja: 28 000 - 35 000 zł

Estymacja: 28 000 - 35 000 zł

akryl/płótno, 200 x 200 cm
sygnowany, datowany i opisany na odwrociu: 'ŁUKASZ HABIERA NAWER ! | "PRESENCE OF MIND" | 2018'
ID: 84374
  • Łukasz Habiera / NAWER, "Shapes of Mind", Brain Damage Gallery, Lublin, 19.05-31.07.2018
  • Nowy porządek, Centrum Praskie Koneser, Warszawa, 29.09-4.12.2018
Jego prace od samego początku pozostawały w nierozerwalnym związku z przestrzenią, w której tworzył. Tworzy obrazy, dla których inspiracją jest bez wątpienia tkanka architektoniczna miasta i tak jak architektura jego kompozycje są zaprojektowane z należytą dokładnością, niemal matematycznie obliczone i wyważone. Żadna linia czy plama barwna nie jest przypadkowa. Sam artysta twierdzi, że w procesie ewolucji jego stylu „celem zawsze jest dążenie do połączenia malarstwa z architekturą”. Jego działalność obejmuje tworzenie zarówno w przestrzeni miejskiej, jak i poza nią, a wśród nich również murale i instalacje multimedialne. Malując wykorzystuje spray, taśmę, ostrze X-ACTO oraz szablony z ogromną precyzją. Dwuwymiarowym powierzchniom, dzięki wypracowanemu i rozpoznawalnemu już stylowi nadaje swoistą objętość, masę, kolor, przestrzenną głębię i rytm, czyli podstawowe elementy architektury. Nakłada na siebie geometryczne płaszczyzny, w kompozycji kreuje przesuwające się względem siebie osie i wiele różnych perspektyw, a wszystko to skutkuje złudną iluzją trójwymiarowości. Nawer zmyślnie wzmacnia postrzeganie głębi gamą użytych barw. Odcienie bieli i czerni aktywowane są intensywnymi i fluorescencyjnymi kolorami, które agresywnie wybijają się do przodu. Czysto zdefiniowane kształty czasami wydają się przezroczyste, odsłaniając warstwy siatki geometrycznej. Całość daje wrażenie wibrującej, ale nadal skrzętnie ułożonej struktury.