Sztuka Ulicy (wyniki)
26 maja 2020 godz. 19:00

Cena wylicytowana: 10 000 zł

Cena wylicytowana: 10 000 zł

akryl/płótno, 70 x 70 cm
sygnowany p.d.: 'CHAZME 718'
na odwrociu opisany: 'LAZY SUNDAY' | 2017 | CHA | ZME | 718'
ID: 84325
  • Duo Show: Robert Proch & Chazme, "From Dusk til Dawn", Kirk Gallery, Aalborg, Dania, 27.10-24.11.2018
Jego sztuka ewoluowała od klasycznego graffiti, które zaczęło ustępować miejsca pojawiającej się figuracji, po wielkoformatowe portrety miast. To właśnie te ostatnie realizacje już bardzo dobrze zdefiniowały styl Chazme. Artysta projektuje w swoich obrazach zurbanizowane struktury. Te formalistyczne kompozycje są komentarzami do współczesnej architektury miast, pośród których funkcjonujemy na co dzień. Pod względem wizualnym są one zawsze idealnie skomponowane, dzięki czemu odzwierciedlają charakter nowoczesnej architektury wynosząc je do poziomu alternatywnej rzeczywistości. Poprzez brak jakichkolwiek elementów, które mogłyby świadczyć o obecności człowieka zdaje się, że mamy do czynienia z dystopijnym, niepokojącym przedstawieniem przyszłości. W swoich pracach wykorzystuje technikę kolażu, która nadaje płótnom wyjątkową strukturę – tak ważną w czysto geometrycznych przedstawieniach, mających bezpośrednie konotacje z architekturą. Poprzez ten zabieg uwydatnia silną estetykę montażu, która jest unikalna dla jego twórczości. Oprócz silnych związków z architekturą w kontekście malarstwa ważną kwestią są również bezpośrednie ingerencje w tkankę miasta. Obraz “Monumental City 2” zyskał swój pierwowzór w Gdyni jako wielkoformatowy relief zrealizowany w dyptyku przy przejściu podziemnym. Jego trójwymiarowa forma wykonana z betonu wraz ze swoją surowością trafnie obrazuje zależności pomiędzy poszczególnymi formami geometrycznymi w odmiennym niż malarstwo medium, nadając całości wymiar rzeczywisty.