Sztuka Ulicy (wyniki)
26 maja 2020 godz. 19:00

NeSpoon (ur. 2009 r.)
Bez tytułu, 2020
Cena wylicytowana: 6 000 zł
NeSpoon (ur. 2009 r.)
Bez tytułu, 2020

Cena wylicytowana: 6 000 zł

drewno, metal, porcelana, 64 x 34 cm
sygnowany i datowany na odwrociu: 'NeSpoon | 2020'
ID: 85159
„Chodzi raczej o pewną pierwotność, zarówno gliny jako materiału, który uwielbiam, jak i "mandaloidalnych" wzorów serwetek. To najstarsze symbole harmonii, obecne w sztuce wielu tradycyjnych kultur. Są uniwersalne, czytelne w ten sam sposób pod każdą szerokością geograficzną”. NESPOON Prezentowana praca to jedna z tych, które artystka sama nazywa biżuterią miejską. Obiekty ceramiczne w dyskretny, nienachalny sposób ozdabiają mury, budynki, drzewa i chodniki w przestrzeni publicznej, nadając zakamarkom miast pierwiastek swojej pozytywnej energii. Każdy z nich charakteryzuje się wyjątkową estetyką i niepowtarzalnym wzorem – tak jak niezwykła jest estetyka tradycyjnych koronek, na przykład tych koniakowskich, z których artystka czerpie mnóstwo inspiracji. Czerpie nie tylko z tych ludowych, ale również z tych, które poznaje podczas swoich licznych podróży po świecie. Jej prace można napotkać m.in. w Stanach Zjednoczonych, Holandii, Austrii, Anglii, Indiach i we Włoszech. „Dlaczego koronki? Bo jest w nich ukryty uniwersalny kod czytelny na całym świecie. W każdej odnaleźć można pierwiastek harmonii, równowagi i naturalnego porządku. Czy nie tego właśnie wszyscy poszukujemy?” – zaznacza artystka. Oprócz ceramiki ulicznej realizuje wielkoformatowe murale na całym świecie, uczestniczy w licznych międzynarodowych festiwalach oraz wystawach. W 2019 wykonała instalację złożoną z sieci koronkowych elementów w przestrzeni nowoczesnej architektury filii paryskiego Museum of Louvre w Lens. Swoje wystawy indywidualne zrealizowała w galeriach w Polsce, we Włoszech oraz w Australii.