Sztuka Ulicy (wyniki)
26 maja 2020 godz. 19:00

Estymacja: 7 500 - 10 000 zł
54

Estymacja: 7 500 - 10 000 zł

akryl, spray, szablon/płótno, 100 x 100 cm
sygnowany na odwrociu szablonem: 'CZARNOBYL'
ID: 84562
  • Czarnobyl, Destrukcja, FREEDOM Gallery, Szczecin, 2019
„Szablonem zajmuję się długo, wycinałem już w podstawówce. Były to punkowe czasy, więc tematyka moich była muzyczno-polityczna. Kiedy na początku lat 90. przyjechałem do Berlina, byłem tu zupełnie obcy, nie znałem nawet języka. I żeby nie zamknąć się jakoś totalnie, odbijałem szablony na murach”. CZARNOBYL Pierwsze szablony zaczął tworzyć na początku lat osiemdziesiątych. Lista jego inspiracji obejmuje Berlin z jego kulturą punkową, squatingiem i żywą sceną graffiti, a także klasyki filmowe, takie jak „Stalker” Andrieja Tarkowskiego, czy dzieła cyberpunkowych artystów, takich jak William Gibson. W swoich pracach Czarnobyl tworzy wizję dystopijnej przyszłości, łącząc w swoich drobiazgowo wyciętych szablonach portrety ludzi i ilustracje maszynowe. Dzięki nakładaniu warstw, dublowaniu, nakładaniu się i przebudowywaniu szablonów udało mu się stworzyć własny język form, który jest innowacyjny, nowoczesny, a jednocześnie komunikatywny.