Sztuka od Kuchni (wyniki)
17 września 2019, godz. 19:00

Pablo Picasso
Misa z ptakiem na gałęzi, 1952 r.
Cena wylicytowana: 9 000 zł
Pablo Picasso

Cena wylicytowana: 9 000 zł

fajans szkliwiony, wys.: 5 cm, śr.: 16,5 cm
na spodzie wycisk warsztatu oraz sygnatura: 'EDITION | PICASSO'; kat. Ramie nr 175
ID: 69151
Pablo Picasso prawdopodobnie nie przewidywał w swoim malarskim życiorysie rozdziału poświęconego całkowicie sztuce użytkowej. Gdy 21 lipca 1946 roku odwiedził rejon Lazurowego Wybrzeża, aby obejrzeć doroczną wystawę lokalnej ceramiki, odkrył tradycyjną ceramikę jako nowe medium dla jego artystycznych koncepcji. Miejscem, które wybrał na nową ścieżkę swej twórczości, była pracownia ceramiczna Madoura w Vallauris. Zwrócił się z prośbą do właścicieli warsztatu Madoura, Suzanne i Georgesa Ramié, aby pozwolili mu eksperymentować z nową dziedziną. Wkrótce Picasso osiadł tam na stałe, otrzymał miejsce do pracy oraz wszelkie niezbędne narzędzia i materiały. W zamian pozwalał rodzinie właścicieli sprzedawać swoje wyroby. W 1947 roku na południu Francji powstała jego pierwsza praca ceramiczna, mały byk - motyw znamienny dla hiszpańskiego artysty. Od tamtej pory przez ponad 20 lat stworzył w pracowni Madoura około 4 000 obiektów w 633 edycjach: od figurek i plakiet po czysto użytkowe wazy, talerze, a nawet kompletne serwisy obiadowe. Odkrywanie ceramiki i wejście w rolę artysty-rzemieślnika nanoszącego proste dekoracje na przedmioty użytkowe okazało się dla Picassa wytchnieniem od wyczerpujących zmagań z dotychczasową rolą artysty-malarza. Artysta przeżył na południu Francji osobiste odrodzenie, a Madoura przyniosła mu nie tylko nową ścieżkę artystyczną. W 1953 roku poznał Jacqueline Roque, swoją drugą żonę i najukochańszą modelkę, którą sportretował ponad 400 razy - więcej niż jakąkolwiek inną kobietę. Mimo częściowej separacji od malarstwa, podczas twórczych lat w Madourze, Picasso korzystał z doświadczeń malarskich i przenosił je na sztukę użytkową. Przede wszystkim zastosował artystyczną spontaniczność i szybką pracę pędzla do rzemiosła, które tradycyjnie wymagało pośpiechu. Często modyfikował naczynia, gdy schły na półkach, lub gdy były odrzucone z procesu produkcji, metodą prób i błędów eksperymentował z technikami i materiałami. Nie uważał siebie za wytwórcę ceramiki, lecz widział w tej pracy wyzwanie z nowym medium artystycznym. Utrzymywał konwencję zaczerpniętą z obrazów: na ceramicznych dekoracjach Picassa dostrzec można mocny, ostry rys pędzla, widać także, że upodobał sobie najprostszą kolorystykę czerni i bieli, która nadawała wyrobom minimalistyczny rys. Tematyka dekoracji wyrażała jego zainteresowania kulturą śródziemnomorską i iberyjską. Talerze, misy, dzbanki ozdabiał scenami corridy, bohaterami zaczerpniętymi z greckiej mitologii, postaciami kobiet i zwierząt. Do najczęstszych motywów fauny w picassowskiej ceramice należały byki, kozy, ryby i ptaki. Prezentowana ceramiczna miska Picassa (wzór katalogowy Ramie nr 175) datowana na rok 1952, wykonana została w nakładzie 500 sztuk. Pochodzi z grupy prac, w których Picasso wykorzystał parafinę, procesy utleniania i tradycyjnego szkliwienia do uzyskania dekoracyjnego efektu na powierzchni naczynia. Przy warstwie białego szkliwa, rysy ptaka w czerni przechodzą w delikatną błękitną poświatę. Na spodzie miski naniesiona jest w tej samej technice sygnatura artysty oraz wycisk warsztatu ‘MADOURA PLEIN FEU’.

Dodaj obiekt

Tiffany & Co
Serwis do kawy dla 12 osób
Estymacja: 30 000 - 40 000 zł
Tiffany & Co
Paterka
Cena: 7 400 zł
Komplet 12 łyżeczek do kawy
Cena: 2 200 zł
Paweł Akimow Owczynnikow, Moskwa
Paterka z pałąkiem
Cena: 5 900 zł
Louis-Isidore Angée, Paryż
Szczypce do szparagów
Cena: 3 000 zł
H.J. Linton, Anglia
Podwójna patera na truskawki
Cena: 1 400 zł
Sandrik, Czechy
Zestaw do lodów
Cena wylicytowana: 1 700 zł
Giesche Fabryka Porcelany, Katowice - Bogucice
Zestaw obiadowo-herbaciany w stylu art déco
Cena: 5 900 zł
Patera na owoce
Cena: 11 600 zł
Kabaret na oliwę i ocet w stylu empirowym
Cena: 8 900 zł
Kabaret w stylu empirowym
Cena: 8 900 zł
Austro - Węgry, Wiedeń
Bombonierka w kształcie ananasa
Estymacja: 3 000 - 4 000 zł
Aleksandra Jachtoma
Zestaw kuchenny
Cena wylicytowana: 3 800 zł
Aleksandra Jachtoma
Wałek
Cena wylicytowana: 6 500 zł
Andrzej Partum
Waga kuchenna
Cena wylicytowana: 20 000 zł
Jerzy Nowosielski
Martwa natura, 1987 r.
Cena wylicytowana: 120 000 zł
Wilhelm Sasnal
Martwa natura z cytryną, 1998 r.
Cena: 61 500 zł
Marian Michalik
"Zrównanie dnia z nocą", 1980 r.
Cena wylicytowana: 12 000 zł
Jacek Yerka
"Trzynastego na zawsze", 1982 r.
Cena wylicytowana: 45 000 zł
Bettina Bereś
"Nie musisz oglądać telewizji do kolacji" - obrus
Cena: 4 500 zł
Bettina Bereś
"Gotuję obiady" - serwetka
Cena: 1 500 zł
Dorota Podlaska
"Słodycz i zwątpienie", 2018 r.
Estymacja: 6 000 - 8 500 zł
Agata Bogacka
Szklanka, 2004 r.
Cena wylicytowana: 1 200 zł
Łódź Kaliska
"20 x nieukończony majonez na żółtym tle (patriotyczny)", 2010/2019
Cena: 36 900 zł
Barbara Gibson
"Classically cheesy", 2019 r.
Cena: 3 600 zł
Richard Anuszkiewicz
Op-art Bowl, 1976 r.
Estymacja: 9 000 - 12 000 zł
Leszek Nowosielski
Serwis do kawy dla 6 osób
Cena wylicytowana: 4 200 zł
Pablo Picasso
Cena wylicytowana: 9 000 zł
Julia Keilowa
Cukiernica art déco
Cena wylicytowana: 1 800 zł
Julia Keilowa
Taca art déco
Cena wylicytowana: 1 900 zł
Julia Keilowa
Patera art déco
Cena wylicytowana: 2 800 zł
Fabryka Wyrobów Platerowanych i Brązowych Braci Henneberg, Warszawa
Serwis do herbaty
Cena: 2 400 zł
Edward Dwurnik
"Śniadanie na trawie" z cyklu "Moi bohaterowie", 1973 r.
Cena wylicytowana: 8 000 zł
Porto
Zmiotka i szufelka stołowa
Cena wylicytowana: 2 400 zł
Louis Ravinet & Charles Denfert, Paryż
Szczypce do tostów
Cena: 1 800 zł
Londyn
Kosz na pieczywo
Cena: 11 600 zł
Kiejstut Bereźnicki
"Martwa natura z chlebami II", 1978 r.
Estymacja: 19 000 - 26 000 zł
Chaim Goldberg
Gorący piec, 1971 r.
Cena wylicytowana: 6 500 zł
Zestaw śniadaniowy do jajek
Cena wylicytowana: 2 200 zł
Wiedeń
Serwis do jajek
Cena wylicytowana: 2 000 zł
Andrzej Żurek
"Wielka drobiowa", 1997 r.
Cena: 3 700 zł
Francja
Para filiżanek z sentencjami miłosnymi
Cena wylicytowana: 2 400 zł
Królewska Manufaktura Porcelany w Miśni
Mlecznik
Cena wylicytowana: 300 zł
44
Fabryka Porcelany Ćmielów - ks. Franciszek Drucki - Lubecki
Zestaw 3 talerzy
Cena wylicytowana: 400 zł
Fabryka Wyrobów Srebrnych i Platerowanych Józefa Frageta, Warszawa
Patera w kształcie koszyka
Cena: 7 100 zł
Francja
Cukiernica
Cena: 3 000 zł
47
Wiedeń
Mlecznik
Estymacja: 6 500 - 8 000 zł
48
Manufaktura Porcelany w Wiedniu
Dzbanek i mlecznik
Cena wylicytowana: 1 800 zł
49
Fabryka Fajansu w Arnhem
Filiżanka ze spodkiem
Cena: 800 zł
50
Fabryka Porcelany w Sèvres
Filiżanka dekorowana miniaturą z pejzażem
Cena wylicytowana: 1 300 zł
51
Paryż
Kafetiera
Cena wylicytowana: 1 600 zł
52
Paryż
Kafetiera w stylu empirowym
Cena: 7 400 zł
53
Szwecja
Łyżka do serwowania
Cena wylicytowana: 1 500 zł
54
Łyżka z herbem 'Leszczyc'
Cena: 8 700 zł
55
Norymberga
Łyżka chrzcielna (Tauflöffel) w futerale
Estymacja: 3 000 - 5 000 zł
56
Stralsund
Łyżka z sitkiem
Estymacja: 6 500 - 8 000 zł
57
Aukcja Grafiki
Zestaw 5 szpikulców do pieczystego
Cena wylicytowana: 1 000 zł
58
Norblin i S-ka, Warszawa
Łopatka do serwowania ryb
Estymacja: 1 400 - 2 000 zł
59
Półmisek z herbem 'Belina'
Cena: 4 100 zł
60
Kiejstut Bereźnicki
"Martwa natura z mięsami - Rzeźnia I", 1987 r.
Cena: 22 200 zł
61
Królewiec
Dziadek do orzechów
Cena: 1 800 zł
62
Petersburg
Chochla
Cena wylicytowana: 3 500 zł
63
F. Bonier
Scena rodzajowa w kuchni, 1874 r.
Cena wylicytowana: 14 000 zł
64
Maison Odiot, Paryż
Talerz
Cena: 7 200 zł
65
Olsztyn
Talerz
Cena: 11 800 zł
66
Dzban na wodę
Cena wylicytowana: 3 200 zł
67
Lazarus Posen Witwe Silberwarenfabrik
Półmisek
Cena: 7 200 zł
68
Gdańsk
Cukiernica skrzynkowa
Cena: 14 400 zł
69
Lwów
Półmisek z alegorią obfitości
Cena: 28 800 zł
70
Georges Pull
Talerz trompe l'oeil typie ceramiki Bernarda Palissy
Cena wylicytowana: 12 000 zł
71
Paweł Żak
"Bez tytułu", z cyklu "Martwe natury", 2010 r.
Cena: 6 500 zł
72
Henryk Berlewi
Martwa natura z karczochami, 1950 r.
Cena wylicytowana: 42 000 zł
73
Pieter van Boucle
Para martwych natur
Cena wylicytowana: 85 000 zł
74
Kiejstut Bereźnicki
"Postać w kuchni z pochodnią"
Cena wylicytowana: 20 000 zł
75
Królewska Manufaktura Porcelany, Berlin
Półmisek w kształcie ryby
Cena wylicytowana: 1 900 zł
76
Paryż
Para solniczek
Cena: 2 400 zł
77
Mojżesz Kisling
Martwa natura z rybami
Cena wylicytowana: 2 000 zł
78
Jankiel Adler
Martwa natura z rybą
Cena: 24 600 zł
79
Jan Szancenbach
"Ryby" (Martwa natura z rybami)
Cena: 23 500 zł
80
Jan Szancenbach
Martwa natura z butelką Pepsi-Coli ("Kwiaty"), 1983 r.
Cena: 19 700 zł
81
Aleksei A. Popov
"Mleczaje", 1966 r.
Cena wylicytowana: 4 000 zł
82
Leon Dołżycki
Patera z cytrynami, 1956 r.
Estymacja: 13 000 - 16 000 zł
83
Francja
Chochla do ponczu
Cena: 2 200 zł
84
Karol Filip Malcz, Warszawa
Para solniczek
Cena: 5 900 zł
85
Francja
Taca
Cena: 23 600 zł
86
Fabryka Porcelany Ćmielów - rodzina Druckich - Lubeckich
Dwa półmiski
Cena wylicytowana: 500 zł
87
Bazyli Poustochkine
Martwa natura z warzywami
Cena wylicytowana: 2 200 zł
88
Piotr Łątkowski, Warszawa
Komplet sztućców w stylu art déco na 12 osób
Cena: 26 000 zł
89
Karol Filip Malcz, Warszawa
Komplet sztućców dla 6 osób z herbem 'Starykoń'
Cena wylicytowana: 2 800 zł
90
Roman Plewkiewicz & Co, Warszawa
Komplet 12 widelców do raków
Cena wylicytowana: 800 zł
91
Londyn
Naczynie na ciepłe danie
Cena: 10 100 zł
92
Limoges
Talerz z serwisu prezydenta Ignacego Mościckiego
Cena wylicytowana: 6 500 zł
93
Limoges
Waza z serwisu prezydenta Ignacego Mościckiego
Cena wylicytowana: 7 500 zł
94
Maison Odiot, Paryż
Podwójna solniczka
Estymacja: 6 000 - 7 500 zł
95
Gerrit van Honthorst
Scena w tawernie
Cena wylicytowana: 48 000 zł
96
Ludwik Nast, Warszawa
Para solniczek
Estymacja: 4 500 - 6 500 zł
97
Lwów
Solniczka
Estymacja: 5 000 - 7 000 zł
98
Bracia Graczew, Petersburg
Solniczka
Cena: 4 800 zł
99
Karol Michał Rotkiel, Lublin
Paterka
Cena wylicytowana: 1 700 zł
100
August Teodor Werner, Warszawa
Para solniczek z herbem 'Belina'
Cena: 4 400 zł
101
Stanisław Dawski
Martwa natura, 1946 r.
Cena: 30 100 zł
102
Szklanica w typie biedermeier
Cena wylicytowana: 400 zł
103
Jerzy Flisak
"Czy Waćpan jeszcze podczaszy czy już podstoli?"
Estymacja: 1 500 - 2 000 zł
104
Dzban w typie biedermeier
Cena: 2 100 zł
105
Leszek Nowosielski
"Przy stole" ("Ucztujący szlachcic"), 1990 r.
Cena wylicytowana: 5 000 zł
106
Adolf Mogler, Heilbronn
Dzban do napojów z wkładem na lód
Cena: 2 600 zł
107
Lutz & Weiss, Pforzheim
Karafka
Cena wylicytowana: 600 zł
108
Dupper & Bernhold, Esslingen
Kubełek do chłodzenia wina
Cena wylicytowana: 1 300 zł
109
Gebrüder Kühn
Dzban do wina
Cena wylicytowana: 1 400 zł
110
Tadeusz Rybkowski
"Przy bufecie na Balu Prasy", 1910 r.
Cena: 14 400 zł
111
Destylarnia Alkoholu J.A. Baczewski, Lwów
Butelka "J. A. Baczewski"
Cena wylicytowana: 200 zł
112
Butelka "J. A. Baczewski"
Cena wylicytowana: 200 zł
113
Norblin, Bracia Buch i T. Werner, Warszawa
Dzban do wina z motywem koniczyny
Cena wylicytowana: 1 000 zł
114
Zestaw 4 kieliszków do wina
Cena wylicytowana: 200 zł
115
Zestaw 10 kieliszków do wina
Cena wylicytowana: 1 100 zł
116
Patera
Cena wylicytowana: 600 zł
117
Emil Hermann, Waldstetten
Karafka do whisky
Cena wylicytowana: 500 zł
118
Fabryka Wody Mineralnej L. Lago, Warszawa
Syfon do wody mineralnej
Cena wylicytowana: 450 zł
119
Norblin i S-ka, Warszawa
Para shakerów
Estymacja: 2 000 - 3 000 zł
120
C. Frey & Söhne
Buliera w typie empirowym
Estymacja: 6 500 - 8 000 zł
121
Gebrüder Kühn
Legumiera
Estymacja: 1 700 - 2 200 zł
122
Karol Filip Malcz, Warszawa
Taca
Cena: 9 500 zł
123
Struś - stojak na nożyki do owoców
Cena wylicytowana: 4 200 zł
124
Patera na owoce z grającym Beduinem
Estymacja: 5 000 - 7 000 zł
125
Bergische Metallwarenfabrik
Patera na owoce
Cena wylicytowana: 1 400 zł
126
Kazimierz Jasnoch
"Hanka" Górnośląska Fabryka Czekolady i Cukierków - plakat, 1925 r.
Cena: 14 200 zł
127
Kraków
Zestaw do kawy dla 4 osób
Cena wylicytowana: 3 800 zł
128
"Goplana" Fabryka Czekolady - plakat
Cena: 15 400 zł
129
Jan Pogorzelski, Warszawa
Łopatka do ciasta
Cena: 1 500 zł
130
Henryk Hayden
Martwa natura z ciastkami, 1954 r.
Cena wylicytowana: 19 000 zł
131
Cukiernica z kawiarni 'Café Club'
Cena wylicytowana: 800 zł
132
Berlin, Kassel
Czajnik do czekolady i rondelek do mleka
Cena: 7 200 zł
133
Artur Kolnik
Martwa natura z bananami
Cena wylicytowana: 3 800 zł
134
Maurice Blond
Martwa natura z dzbankiem do herbaty
Cena wylicytowana: 7 500 zł
135
S.I.A.P., Aleksandria
Zestaw do kawy i herbaty
Cena: 7 100 zł
136
Paryż
Żardiniera pałacowa
Estymacja: 25 000 - 30 000 zł
137
Paryż
Cukiernica z dwoma uchwytami
Estymacja: 2 000 - 3 000 zł
138
Serwetnik
Cena: 600 zł
139
Niemcy
Szczypce do ciastek
Cena: 600 zł
140
Norblin i S-ka, Warszawa
Taca
Cena wylicytowana: 1 400 zł
141
Francja
Zestaw do deserów
Cena wylicytowana: 600 zł
142
Francja
Łyżka do serwowania
Estymacja: 600 - 800 zł
143
Wrocław
Cukiernica skrzynkowa
Estymacja: 10 000 - 13 000 zł
144
Wrocław
Cukiernica skrzynkowa
Cena: 14 400 zł
145
George Jones & Sons
Naczynie do serwowania truskawek
Cena wylicytowana: 6 500 zł
146
Cukiernica
Cena: 1 100 zł
147
Inne
Żardiniera z herbem 'Pilawa'
Cena wylicytowana: 8 000 zł
148
Paryż
Cukiernica
Cena wylicytowana: 2 200 zł
149
Paryż
Konfituriera
Cena: 7 200 zł
150
Komplet 12 nożyków do owoców
Cena: 1 200 zł
151
Piotr Łątkowski, Warszawa
Komplet 6 secesyjnych łyżeczek do mokki
Cena: 900 zł
152
Herbatnica secesyjna
Cena wylicytowana: 1 500 zł
153
Joseph Maria Olbrich
Komplet do kawy i herbaty w stylu secesji wiedeńskiej
Cena: 35 400 zł
154
Wiedeń
Patera w stylu secesji wiedeńskiej
Cena wylicytowana: 1 300 zł
155
Para paterek
Cena: 4 800 zł
156
Paterka w formie koszyczka
Cena: 7 200 zł
157
Zofia Stryjeńska
Projekt do pudełka na czekoladki firmy E. Wedel z przedstawieniem Lajkonika, circa 1934 r.
Cena wylicytowana: 30 000 zł
158
Zakład Porcelany Stołowej "Krzysztof" w Wałbrzychu
Komplet deserowy "Millenium"
Cena wylicytowana: 1 000 zł
159
Serwis "Millenium" dla 6 osób
Cena wylicytowana: 5 000 zł
160
Aukcja Grafiki
Patera 'Ikora'
Cena: 600 zł
161
Kostroma, Rosja
Komplet 6 łyżeczek do kawy
Cena: 1 000 zł
162
Bogdan Wendorf
Serwis do kawy 'Płaski' dla 6 osób
Cena: 5 000 zł

Twoje wybrane obiekty

Rodzaj wydruku