Sztuka Dawna: XIX wiek, modernizm, międzywojnie (wyniki)
12 października 2017 godz. 19:00

Adam Styka (1890 Kielce - 1959 Nowy Jork)
Pojenie wołów przy Kolosach Memnona w Tebach, około 1937 r.
Cena wylicytowana: 65 000 zł

Cena wylicytowana: 65 000 zł

olej/płótno, 66,3 x 81,9 cm
sygnowany p.d.: 'ADAM | STYKA'
na krosnach nalepka domu aukcyjnego Christie's
ID: 51932
  • kolekcja prywatna, Stany Zjednoczone
Styka debiutował na paryskim Salonie w 1911 roku obrazem pt. "Orientalista". W tym samym roku udał się na pierwszą studyjną wyprawę do Algieru i Tunisu. Od tamtej pory nieodmiennie jego twórczość związana była z pejzażem i kulturą północnej Afryki. Malarz wielokrotnie odwiedzał Maroko, Algierię, Tunezję i Egipt. Zyskawszy w epoce miano orientalisty, Styka dał się również poznać jako wybitny malarz efektów świetlnych. Za pomocą precyzyjnego akademickiego warsztatu i z zapałem podróżnika potrafił brawurowo odtworzyć północnoafrykańskie sceny uwodzące widzów witalną siłą. Prezentowana praca nie nosi znamion fantazji, lecz przedstawia realne miejsce. W opublikowanych w 1959 roku "Moich wspomnieniach z Afryki" pisał tymi słowy: "Podczas pobytu w Tebach, w Egipcie, malowałem obrazy, które znane są pod nazwą Posągi Memnona. (…) Malowałem też posągi o wschodzie i zachodzie słońca, a także gdy stały w wodzie w czasie wylewu Nilu" (Cyt. za: C. Czapliński, "The Styka Family Saga/Saga rodu Styków", New York 1988, s. 148). Stworzone w XIV w. p.n.e. gigantyczne posągi nekropolii w Tebach fascynowały artystów epoki nowoczesnej. W obrazie Styki odbijają się w wodach rzeki, na pierwszym planie natomiast artysta umieścił scenę pojenia wołów. Kompozycja w całości stanowi świetny przykład artystycznych fascynacji Styki.