Sztuka Dawna: XIX wiek, modernizm, międzywojnie (wyniki)
12 października 2017 godz. 19:00

* Cena wylicytowana: 35 000 zł

olej/płótno, 43 x 73 cm
sygnowany p.d.: 'Menkes'
na krosnach malarskich nalepki inwentaryzacyjne
ID: 49828
  • kolekcja prywatna, Stany Zjednoczone
"(…) Menkes kocha materię. Linią, kolorem, światłem wydobywa jej soczystość, sensualność. To służy mu zarówno do wyrażenia zachwytu dla natury, w którą jest ciągle wsłuchany, jak i dla dramatu ludzkiej kondycji. Tęsknota i nigdy nienasycony niepokój, szukanie coraz głębszych pokładów psychicznych i biologicznych tchną z każdego dzieła. Każdy przedmiot, na pozór codzienny, zwyczajny, żyje samodzielnym życiem. Martwa natura nigdy nie jest martwa, ma swoje utajone 'ciche życie'". WŁADYSŁAWA JAWORSKA, ZYGMUNT MENKES. MALARZ ÉCOLE DE PARIS, "BIULETYN HISTORII SZTUKI" 1996, NR 1-2, s. 19