Sztuka Dawna: XIX wiek, modernizm, międzywojnie (wyniki)
12 października 2017 godz. 19:00

Cena wylicytowana: 90 000 zł

Cena wylicytowana: 90 000 zł

olej/płyta, 56,3 x 38,3 cm
sygnowany p.g.: 'MUTER'
ID: 49823
  • Musée du Petit Palais, Genewa
  • The Farkash Gallery, Tel Awiw-Jafa
  • dom aukcyjny Christie's, Paryż, grudzień 2006
  • dom aukcyjny Polswiss Art, Warszawa, październik 2015
Mela Muter, która w 1901 wyjechała do Francji, w swej twórczości początkowo czerpała z dokonań europejskiego symbolizmu. Mimo że w Paryżu uczęszczała na zajęcia do popularnych Académie de la Grande Chaumière i Académie Colarossi, pozostała właściwie artystycznym samoukiem. W drugiej dekadzie XX stulecia począł się kształtować jej indywidualny styl, zgodny z tendencjami postimpresjonizmu. Muter posługiwała się mocnym konturem, świetlistą paletą barwną z dużym udziałem żółcieni oraz bogatymi rozwiązaniami fakturowymi. Płaszczyznę malarską budowała niewielkimi uderzeniami pędzla, tworzącymi większe powierzchnie, drgające, jakby poruszone światłem. W prezentowanym portrecie "Dziewczynki z warkoczykami" zastosowała właśnie tego rodzaju zabiegi warsztatowe.