Sztuka Dawna. XIX wiek, Modernizm, Międzywojnie • Sesja I
10 grudnia 2020 godz. 19:00

Mojżesz Kisling (1891 Kraków - 1953 Paryż)
"Akt siedzący" ("Nu assis"), 1933
Estymacja: 500 000 - 700 000 zł

olej/płótno, 55,3 x 38 cm
sygnowany p.d.: 'Kisling'
na krośnie malarskim papierowa nalepka aukcyjna
ID: 93293
  • kolekcja prywatna, Johannesburg, RPA
  • dom aukcyjny Sotheby's, Tel Aviv, październik 1995
  • kolekcja prywatna, Japonia
  • dom aukcyjny Sotheby's, Nowy Jork, czerwiec 2017
  • Jean Kisling, Kisling, katalog raisonné, t. III, Paris 1994, nr kat. 76, s. 380 (il.)
„(…) Dla p. M. Kislinga świat cały jest jedną plastyczną materią, złożoną z brył barwnych i światła. Malowanie w tych warunkach staje się źródłem niewyczerpanych rozkoszy. (…) Czasem (…) uderza go gorący ton karnacji, śpiewny rytm biodra nagiego, czy piersi kobiecej, głębia wilgotnej źrenicy. Wówczas wznosi się on do syntezy, dając w obrazie zawarte ujęcie kilku tylko tonacji barwnych zasadniczych, kształtu, wyrazu (…)”.

Edward Woroniecki, Polacy w Salonie Tuilleryjskim, „Tygodnik Ilustrowany” 1924, półr. II, s. 603