Sztuka Dawna: XIX wiek, Modernizm, Międzywojnie (wyniki)
13 grudnia 2018 godz. 19:00

Cena wylicytowana: 35 000 zł

Cena wylicytowana: 35 000 zł

olej/płótno, 21 x 28,5 cm
sygnowany i datowany p.d.: 'Kotarbinski 80'
na krośnie malarskim papierowa nalepka opisana '11a' oraz trudne czytelne napisy
ID: 65531
Kotarbiński dał się poznać jako wybitny malarz akademicki, realizujący monumentalne tematy antyczne i biblijne. Na największą pochwałę zasługuje ich niemalże cyzelerska precyzja. „Przed włoska tawerną” wyróżnia się na tle jego oeuvre na kilka sposobów. Przede wszystkim zrezygnował z motywów aprobowanych przez akademie na rzecz stworzenia sceny rodzajowej i tym samym wyrażenia swoich ambicji realistycznych. Kompozycja obrazu została podzielona na dwa wyraźnie addycyjne względem siebie plany. Na pierwszym, zostały zgrupowane szkicowo uchwycone sylwetki ludzi, odpoczywających nieopodal tytułowej karczmy. Na osi kompozycyjnej umieścił tańczącą parę, która jako jedyna dynamizuje cały układ. Z kolei na drugim planie widoczny jest budynek i otaczająca go roślinność. W sposób dosłowny przeciwstawiono sobie świat ludzi z dominującym nad nimi otoczeniem. Frapujący jest sposób w jaki Kotarbiński potraktował światło – wyraźnie odróżnił sztuczne i naturalne, poprzez mistrzowskie operowanie walorem plamy barwnej. Prawa połowa pola obrazowego została poddana działaniu ostatnich promieni zachodzącego światła, które z jednej strony opromieniły ścianę budynku, a z drugiej utworzyły jasny pas ponad koronami drzew. Przeciwwagę stanowi rozjaśnione wnętrze karczmy, widoczne dzięki szeroko otwartym drzwiom.