Sztuka Dawna: XIX wiek, Modernizm, Międzywojnie (wyniki)
13 grudnia 2018 godz. 19:00

Cena wylicytowana: 11 000 zł
58

Cena wylicytowana: 11 000 zł

olej/płótno, 73 x 59 cm
sygnowany i datowany l.d.: 'Emil Lindeman | 1912'
opisany na odwrociu: 'E. Lindeman | "Modlitwa"'
ID: 65003
Emil Lindeman to nieco zapomniany, lecz popularny w epoce warszawski malarz. Edukację artystyczną odebrał w Klasie Rysunkowej Wojciecha Gersona, a następnie w krakowskiej Szkole Sztuk Pięknych. Był jednym z uczniów Jana Matejki, którzy pomagali mistrzowi przy pracach nad polichromią mariacką. W 1890 roku wyjechał do Paryża, gdzie studiował w École Nationale Supérieure des Beaux-arts, prywatnej Académie Julian i Academie Collarosi. Odbył podróż do Italii oraz Petersburga, aby w 1897 roku osiąść na stałe w Warszawie. Lindeman często zajmował się monumentalnym malarstwem naściennym o tematyce sakralnej. To jednak malarstwo sztalugowe stanowi najważniejszą gałąź jego twórczości. Tworzył pejzaże i sceny rodzajowe, głównie z Mazowsza, Wileńszczyzny czy Wołynia. Prezentowana scena zatytułowana „Modlitwa” przedstawia trzy chłopki klęczące przed ołtarzem. Lindeman podjął tutaj popularny w epoce temat ludowej pobożności, której towarzyszy barwny folklor. Artysta zderzył kontemplacyjny nastrój sceny z malowniczym ubiorem kobiet.