Sztuka Dawna: XIX wiek, Modernizm, Międzywojnie (wyniki)
13 grudnia 2018 godz. 19:00

Jacek Malczewski (1854 Radom - 1929 Kraków)
Autoportret z Thanatosem, 1916 r.
Cena wylicytowana: 250 000 zł

Cena wylicytowana: 250 000 zł

olej/tektura, 69 x 43 cm
sygnowany i datowany p.d.: '1916 J Malczewski'
na odwrociu nalepka: ‘SALON SPRZEDAŻY DZIEŁ SZTUKI PRZY T.P.S.P. W KRAKOWIE | plac Szczepański 4. - Telefon Nr. 8. | Autor: Malczewski Jacek | Adres" - | Dzieło p.t.: "Autoportret“ | Rodzaj olejny cena:’; na nalepce numer: ‘0362’
ID: 65069
  • kolekcja prywatna, Gdańsk
  • ekspertyza Zofii Katarzyny Posiadały, znawczyni oeuvre Jacka Malczewskiego, z dn. 30 sierpnia 2016 r.
  • ekspertyza prof. Dariusza Markowskiego z dn. 16 lutego 2016 r. będąca obszerną, popartą badaniami analizą konserwatorską obrazu
  • Muzeum Narodowe w Gdańsku, wystawa stała, 2015-2018
„Malarz ukazuje się nam dalej w swych portretach własnych przeważnie w tej samej roli: mianowicie jako Artysta przez wielkie A, artysta wyniesiony na zawrotne wyżyny przez teoretyków modernizmu – istota stojąca ‘ponad życiem, ponad światem’, ‘Pan Panów, nie okiełznany żadnym prawem, nie ograniczony żadną siłą ludzką’ (Przybyszewski). Mówi nam o tym jego postawa – sztywna, wyniosła, nieprzystępna, mówią nam o tym jego gesty – uroczyste, pełne afektacji i namaszczenia”. – MIECZYSŁAW WALLIS, AUTOPORTRETY ARTYSTÓW POLSKICH, WARSZAWA, 1966, s. 197