Sztuka Dawna. XIX w., Modernizm, Międzywojnie. (wyniki)
12 grudnia 2019, godz. 19:00

Henryk Szczygliński (1861 Łódź - 1944 Warszawa)
Zagroda w Bronowicach, około 1905-07
Cena wylicytowana: 38 000 zł

Cena wylicytowana: 38 000 zł

olej/płótno, 110,5 x 116 cm
sygnowany p.d.: H. Szczygliński'
ID: 74760
Nieznany dotąd historii sztuki pejzaż ukazuje zabudowania Bronowic, emblematycznego miejsca dla sztuki Młodej Polski. Artysta malował wielokrotnie motywy z podkrakowskich wsi, najpewniej pod wpływem mistrza Stanisławskiego, który często mówił swoim uczniom, żeby malowali polską wieś, ponieważ za pięćdziesiąt lat jej już nie będzie. Zamknięta w niemal kwadratowym kadrze kompozycja, rozpychana przez swobodnie malowane bryły, jest doskonale przemyślana przez artystę. Odnajdujemy w niej wszystkie elementy impresjonistycznego postrzegania otaczającego go świata – plamy fantastycznie dobranych barw przenikające się z długo kładącymi się cieniami, ostre kontury na miejscu styku ostrego światła słonecznego i cienia. Wrażliwość artysty na światło i kolor urzeczywistniła się w jednym z piękniejszych dzieł artysty, które mamy zaszczyt zaprezentować w ofercie aukcyjnej.