Sztuka Dawna. XIX w., Modernizm, Międzywojnie. (wyniki)
12 grudnia 2019, godz. 19:00

Józef Ryszkiewicz (1856 Warszawa - 1925 Warszawa)
Przed karczmą, 1880
Cena: 59 000 zł
Przed karczmą, 1880

Cena: 59 000 zł

olej/płótno, 42,5 x 62 cm
sygnowany i datowany p.d.: 'Józef M Ryszkiewicz 1880 r. 12 Maj'
ID: 80080
Droga edukacji popularnego warszawskiego malarza – Józefa Ryszkiewicza – wiodła przez Klasę Rysunkową Wojciecha Gersona oraz Akademię petersburską i monachijską, gdzie w latach 1878-82 studiował w pracowni Alexandra Wagnera. „Przed karczmą” powstało w tym właśnie czasie, gdy artysta przebywał również w orbicie przywódcy polskiej kolonii artystycznej w Monachium, Józefa Brandta. Ryszkiewicz z talentem buduje charakterystyczną atmosferę rodzajowej sceny. Dwóch chłopaków, siedzący na kamieniu Żyd i jego towarzysz, znajdują się przed wiejską karczmą. Przed nią widać kosz ogórków będący może własnością bohatera. Żydowski chłopiec zabawia się, zaczepiając konia. Na niezdarnie zapisanym szyldzie widnieje napis: „Spżedasz | WUTKI PIWO PAPIEROSY | I Jensze TRONKI”. Ten, jak się zdaje, nie najpoprawniejszy zapis wskazuje, czego można się spodziewać wewnątrz. I to wnętrze jest swoistym bohaterem tej sceny. Jedna postać zapala papierosa, druga zaś wygląda przez okno w stronę lica obrazu. Czy obraz jest świadectwem wpływu, jaki na Ryszkiewicza wywarło malarstwo powstańcze Maksymiliana Gierymskiego? Czy w spowitych mrokiem mężczyznach można rozpoznać dwóch powstańców, którzy wypatrują Rosjan? Odpowiedź na to pytanie nie jest jasna, jednak przydaje obrazowi nastroju tak bardzo cenionego w środowisku monachijskim.