Sztuka Dawna. XIX w., Modernizm, Międzywojnie. (wyniki)
12 grudnia 2019, godz. 19:00

Eugeniusz Zak (1884 Mohylno, Białoruś - 1926 Paryż)
Pejzaż z południa Francji, około 1921
Cena wylicytowana: 140 000 zł

Cena wylicytowana: 140 000 zł

olej/tektura, 52 x 70 cm
sygnowany l.d.: 'Eug. Zak'
ID: 80090
  • kolekcja artysty, Paryż
  • Galerie Zak, Paryż, lata 30. XX w.
  • kolekcja prywatna, Argentyna
W malarskiej spuściźnie Zaka często odnajdujemy powielane te same tematy i kompozycje dzieł, jedynie o zamienionych detalach. W zbiorach Muzeum Narodowego w Warszawie znajduje się obraz „Idylla – romans pasterski” datowany na 1921. Identyczny układ zabudowań i zielone wzgórze, na którym zostały wzniesione, stanowią tło dla pary kochanków siedzących na trawie i trzech pasących się po lewej stronie owieczek. Sztafaż ożywia kompozycję i nadaje jej wymiar symbolicznych skojarzeń z pasterską krainą szczęśliwości. Wydaje się, że prezentowany surowy „Pejzaż z południa Francji” był punktem wyjścia dla powstania kompozycji z kochankami znajdującej się w kolekcji muzeum. Pozwala to na datowanie prezentowanego obrazu na około 1921 i założenie, że musiał zostać namalowany wcześniej. Pozbawiona sztafażu ludzkiego i zwierzęcego kompozycja to czysty pejzaż zrównoważony w formie i pełen ukrytych treści. Opuszczone domostwo i zastygła w upale roślinność przepełnione są ładunkiem emocjonalnego niepokoju, który silnie oddziałuje na widza. Pejzaże pozbawione postaci ludzi czy zwierząt są bardzo rzadkie w oeuvre Zaka – dwa pejzaże z zabudowaniami, datowane na około 1923 odnajdujemy w słynnej wiedeńskiej kolekcji dr Emila Merwina. Na tych płótnach w podobny sposób zakomponowana jest przestrzeń, zdominowana przez bryły domów osadzonych między niebem a ziemią.