Sztuka Dawna. XIX w., Modernizm, Międzywojnie. (wyniki)
12 grudnia 2019, godz. 19:00

Józef Mehoffer (1869 Ropczyce - 1946 Wadowice)
Ogród kwiatowy, około 1930
Cena: 250 000 zł
Ogród kwiatowy, około 1930

Cena: 250 000 zł

olej/tektura, 33,8 x 47,2 cm
sygnowany p.d.: 'Józef Mehoffer'
na odwrociu pieczęć wytwórcy materiałów malarskich ISKRA & KARMAŃSKI
ID: 79278
Opinie
  • opinia Elżbiety Charazińskiej z dn. 18 czerwca 2009 roku
  • Legendarna Młoda Polska. Malarstwo przełomu XIX i XX wieku z kolekcji rodzinnej, katalog wystawy, Muzeum Podlaskie w Białymstoku, Białystok 2016, poz. 38, s. 55 (il.)
  • Legendarna Młoda Polska. Malarstwo przełomu XIX i XX wieku z kolekcji rodzinnej, Muzeum Narodowe w Gdańsku, 2 czerwca 10 września 2017
  • Legendarna Młoda Polska. Malarstwo przełomu XIX i XX wieku z kolekcji rodzinnej, Muzeum Podlaskie w Białymstoku, 4 listopada 2016 19 lutego 2017
Wykonany około 1930 „Ogród kwiatowy” nosi odmienny charakter. Jest słoneczny, afirmatywny, posiada bogatą paletę barwną. Elżbieta Charazińska łączy prezentowany obraz z dwoma innymi kompozycjami malarza: „Zwarzonym ogrodem” wykonanym w majątku Popielów w Wójczy (1929, Muzeum Narodowe w Krakowie) oraz innym „Ogrodem kwiatowym” (1930, kolekcja prywatna). Mehoffer pewne partie maluje cienko rozprowadzaną farbą, inne, jak kulisy drzew, są wykonane szerokimi pociągnięciami. Barwne akcenty stanowią główki kwiatów nałożone gęstą farbą. Obecny w obrazie wibrujący rytm, osiągnięty przez zmienny dukt pędzla w połaci roślinności, koresponduje z parabolicznymi liniami wykreślającymi kwiatową rabatę, ścieżkę i sadzawkę. Obydwa prezentowane dzieła, „Zmrok w sadzie” i „Ogród kwiatowy”, to najwyższej próby pejzaże Mehoffera z dwóch różnych okresów twórczości malarza.