Sztuka Dawna. XIX w., Modernizm, Międzywojnie. (wyniki)
12 grudnia 2019, godz. 19:00

Roman Kramsztyk (1885 Warszawa - 1942 Warszawa)
Martwa natura ze skrzypcami, około 1920-24
Cena wylicytowana: 250 000 zł

Cena wylicytowana: 250 000 zł

olej/płótno naklejone na tekturę, 72 x 90 cm
sygnowany p.g.: 'Kramstyk''
na odwrociu nalepka firmy transportowej
ID: 79937
  • dom aukcyjny Christie's, Nowy Jork, luty 1994
  • kolekcja Wojciecha Fibaka
  • dom aukcyjny Polswiss Art, październik 2003
  • kolekcja prywatna, Europa
  • Renata Piątkowska, Roman Kramsztyk. Między "Ziemiańską" a Montparnasse'em, Warszawa 2004, s. 213, poz. kat. 74
  • École de Paris. Malarstwo artystów żydowskiego pochodzenia w kolekcji Wojciecha Fibaka, katalog wystawy, Galeria Sztuki Współczesnej BWA w Olsztynie, Olsztyn 2000, s. 71 (il.)
  • École de Paris. Artyści żydowscy z Polski w kolekcji Wojciecha Fibaka, katalog wystawy, Muzeum Okręgowe w Lesznie, Leszno 2000, s. 63 (il.)
  • École de Paris. Artyści żydowscy z Polski w kolekcji Wojciecha Fibaka, katalog wystawy, Pałac Sztuki, Kraków 1998, poz. 39, s. 101 (il.)
  • „Nasz Przegląd Ilustrowany" 1926, nr 12, s. 4 (il.)
  • „Neunen Lodzer Zeitung" 1926, 4 IV, s. 3 (il.)
  • École de Paris. Malarstwo artystów żydowskiego pochodzenia w kolekcji Wojciecha Fibaka, Galeria Sztuki Współczesnej BWA w Olsztynie, październik-grudzień 2000
  • École de Paris. Artyści żydowscy z Polski w kolekcji Wojciecha Fibaka, Muzeum Okręgowe w Lesznie, maj-lipiec 2000
  • École de Paris. Artyści żydowscy z Polski w kolekcji Wojciecha Fibaka, Pałac Sztuki, Kraków, lipiec-sierpień 1998
„Martwa natura ze skrzypcami” prezentuje zimną paletę. Na drewnianym stoliku artysta umieścił jawnie cézanne’owskie elementy: jabłka w misce, gliniany dzbanek i białą tkaninę, dodając atrakcyjnie wizualnie cytryny, kieliszek, skrzypce oraz zapis nutowy. Mocne formy przedmiotów zostały precyzyjnie zestawione: Kramsztyk osiągnął wrażenie rygoru i konkretu wyobrażanych rzeczy. Powstała w okresie po I wojnie światowej „Martwa natura ze skrzypcami” odbija w sobie nowe tendencje sztuki europejskiej, tzw. „powrotu do rzeczy” i odejścia od abstrakcji czy ekspresjonizmu. O dziełach twórcy wymownie pisał w 1937 krytyk Konrad Winkler. Trafnie zauważał inklinacje Kramsztyka do „klasycyzmu”, przefiltrowanego jednak przez nowoczesną wrażliwość: „Kramsztyk nie usiłuje epatować widza niezwykłością malarskich pomysłów. Idzie do swego celu, wsłuchany w głos swego plastycznego instynktu, a jedynym jego korektorem jest smak artystyczny, wyrobiony w długoletnim obcowaniu z malarstwem dawnych mistrzów i współczesną sztuką francuską. Solidność sztuki Kramsztyka, a zarazem jego pełna swady malarskiej swoboda w traktowaniu problemów sztuki nowoczesnej, przejawia się przede wszystkim w organiczności materialnej jego malowideł. Wychodząc z przedmiotu nasyconego barwą, z jego materii – sprowadza malarz ogólną kolorystykę obrazu do zasadniczego kamertonu, ale nie przez dodanie jakiegoś ‚barwnego’ sosu, tylko za pomocą modulacji poszczególnych tonów i uzgodnienia ich wzajemnych stosunków na płótnie. Nic się tutaj nie ‚wygrywa’, nie gasi sąsiednich barw – dając mimo to powierzchnię nasyconą światłem i kolorem o szlachetnym połysku emalii”.

Dodaj obiekt

I poł. XX w., Papua Nowa Gwinea
"Bilum" wzorzysty z grzechotkami z suszonych orzechów
Cena wylicytowana: 300 zł
Ochraniacze na penisa
Cena wylicytowana: 200 zł
XIX/XX w., Papua Nowa Gwinea, górne dorzecze Keram
Rzeźba przodka
Cena wylicytowana: 1 100 zł
I poł. XX w., Papua Nowa Gwinea, Hewa
Pióropusz z piór kazuara
Cena wylicytowana: 200 zł
Rzeźba przodka
Cena wylicytowana: 1 600 zł
Spódniczka z rafii z "fartuszkiem"
Cena wylicytowana: 500 zł
XIX/XX w., Papua Nowa Gwinea, prowincje górskie Simbu
Okaryna gliniana w formie żaby
Cena wylicytowana: 500 zł
Okaryna gliniana w formie żuczka
Cena wylicytowana: 500 zł
XIX/XX w., Papua Nowa Gwinea, Zatoka Papua, obszar Wapo-Gope
Idol czaszkowy
Cena wylicytowana: 1 500 zł
XX w., Papua Nowa Gwinea, Sepik, Kambot
Panel płaskorzeźbiony z historią Papui
Cena wylicytowana: 800 zł
XIX/XX w., Papua Nowa Gwinea
Maska
Cena wylicytowana: 3 500 zł
XIX/XX w., Papua Nowa Gwinea, Sepik, dorzecze Ramu
Rzeźba przodka
Cena wylicytowana: 1 500 zł
XIX/XX w., Papua Nowa Gwinea, dorzecze Ramu
Maska
Cena wylicytowana: 2 000 zł
XIX/XX w., Papua Nowa Gwinea, dorzecze Yuat
Maska przodka
Cena wylicytowana: 2 000 zł
XXIX/XX w., Papua Nowa Gwinea, Sepik, Mindimbit
Rzeźba przodka
Cena wylicytowana: 2 000 zł
XX w., Papua Nowa Gwinea
Tykwa podłużna zdobiona wzorem
Cena wylicytowana: 300 zł
Czerpak z kokosa
Cena wylicytowana: 100 zł
I poł. XX w., Papua Nowa Gwinea, dolina Marham ? wieś Zumin
Naczynie
Cena wylicytowana: 300 zł
Koszyczek okrągły z pałąkiem
Cena wylicytowana: 100 zł
Naczynie w formie podwójnej tykwy z naszyjnikiem
Cena wylicytowana: 150 zł
Pojemnik z pokrywą na wapno
Cena wylicytowana: 150 zł
XIX/XX w., Papua Nowa Gwinea
Para dzbanów
Cena wylicytowana: 500 zł
XIX/XX w., Papua Nowa Gwinea, Sepik, Sangriman
Maska
Cena wylicytowana: 500 zł
XX w., Papua Nowa Gwinea
Tykwa z dekoracją malowaną
Cena wylicytowana: 100 zł
XIX/XX w., Papua Nowa Gwinea
Maska
Cena wylicytowana: 1 200 zł
drewno, wys. 20,5 cm, śr. 5,5 cm
Ozdobny element - bransoleta(?)
Cena wylicytowana: 100 zł
Pojemnik z tykwy z malowanym ornamentem
Cena wylicytowana: 500 zł
Para pojemników
Cena wylicytowana: 200 zł
XIX/XX w., Papua Nowa Gwinea, jezioro Murik
Rzeźba przodka w mieszku
Cena wylicytowana: 600 zł
XIX/XX w., Papua Nowa Gwinea, Sepik, Washkuk
Rzeźba klęczącego przodka
Cena wylicytowana: 800 zł
Para fajek z rzeźbioną postacią przodka
Cena wylicytowana: 400 zł
Amulet - drewniana rzeźba oraz mieszek z muszli
Cena wylicytowana: 600 zł
Rzeźba krokodyla
Cena wylicytowana: 1 000 zł
I poł. XX w., Papua Nowa Gwinea, Gulf
Rzeźba w korzeniu
Cena wylicytowana: 1 000 zł
I poł. XX w., Papua Nowa Gwinea, dorzecze Ramu
Tarcza drewniana
Cena wylicytowana: 2 000 zł
XIX/XX w., Papua Nowa Gwinea, Sepik, środkowy Iatmul
Rzeźba kobiety z rozpostartymi nogami
Cena wylicytowana: 1 200 zł
XIX/XX w., Papua Nowa Gwinea, Sepik
Panel pełniący funkcję drzwi do 'Tambaran Haus'
Cena wylicytowana: 2 500 zł
XIX/XX w., Papua Nowa Gwinea, środkowy Sepik
Tarcza drewniana, płaskorzeźbiona
Cena wylicytowana: 1 500 zł
Naczynie z uchwytem
Cena wylicytowana: 100 zł
Naczynie w formie garnuszka
Cena wylicytowana: 100 zł
pocz. XX w., Papua Nowa Gwinea
Pojemnik - figura kobiety
Cena wylicytowana: 600 zł
Stołek
Cena wylicytowana: 700 zł
XIX/XX w., Papua Nowa Gwinea, Gulf
Panel płaskorzeźbiony
Cena wylicytowana: 1 500 zł
44
Siatka wiązana 'bilum'
Cena wylicytowana: 200 zł
Drewniana 'poduszka'
Cena wylicytowana: 2 000 zł
Misa okrągła z rytym wzorem
Cena wylicytowana: 1 200 zł
47
Naczynie z uchwytem
Cena wylicytowana: 100 zł
48
Tradycyjna spódnica z rafii z pasem z suszonych fig i grzechotkami
Cena wylicytowana: 300 zł
49
Pas ceremonialny
Cena wylicytowana: 300 zł
50
I poł. XX w., Papua Nowa Gwinea, Hewa lub Gogodala
Pióropusz z piór rajskiego ptaka
Cena wylicytowana: 300 zł
51
Pióropusz z naczółkiem
Cena wylicytowana: 1 100 zł
52
Para ochraniaczy na penisa
Cena wylicytowana: 200 zł
53
Pióropusz z piór kazuara
Cena wylicytowana: 200 zł
54
'Bilum' zdobiony piórami kazuara
Cena wylicytowana: 500 zł
55
XX w., Papua Nowa Gwinea
Torebka na ramię
Cena wylicytowana: 200 zł
56
I poł. XX w., Papua Nowa Gwinea, wschodnie tereny górskie, ludy Beno i Asaro
Ceremonialny fartuszek
Cena wylicytowana: 300 zł
57
Ozdoba głowy - pióropusz z piór rajskich ptaków
Cena wylicytowana: 200 zł
58
XX w., Papua Nowa Gwinea
Pas z grzechotkami
Cena wylicytowana: 150 zł
59
pocz. XX w., Papua Nowa Gwinea, Sepik, Kanganaman
Maska koszowa "tumbun"
Cena wylicytowana: 1 600 zł
60
XIX/XX w., Papua Nowa Gwinea
Maska twarzowa
Cena wylicytowana: 800 zł
61
Maska
Cena wylicytowana: 3 000 zł
62
Maska taneczna
Cena wylicytowana: 2 800 zł
63
Maska 'trzygłowa'
Cena wylicytowana: 1 500 zł
64
XIX/XX w., Papua Nowa Gwinea, Sepik, Mindimbit
Rzeźba przodka
Cena wylicytowana: 1 600 zł
65
XIX/XX w., Papua Nowa Gwinea, Aibom
Gliniane naczynie - motyw głowy świni
Cena wylicytowana: 150 zł
66
XX w., Papua Nowa Gwinea
Tykwa zdobiona wzorem wypalanym
Cena wylicytowana: 200 zł
67
Tradycyjna spódniczka z rafii z ceremonialnym fartuszkiem
Cena wylicytowana: 600 zł
68
XIX/XX w., Papua Nowa Gwinea, okolice Pagwi, Washkuk
Maska
Cena wylicytowana: 400 zł
69
Maska - wizerunek przodka
Cena wylicytowana: 4 200 zł
70
XIX/XX w., Papua Nowa Gwinea, Sandaun, prowincja Lumi
Tarcza we wzory geometryczne
Cena wylicytowana: 1 200 zł
71
XIX/XX w., Papua Nowa Gwinea
Maska
Cena wylicytowana: 2 400 zł
72
Maska 'tarczowa'
Cena wylicytowana: 4 200 zł
73
XIX/XX w., Papua Nowa Gwinea
Hak do wieszania czaszek
Cena wylicytowana: 1 200 zł
74
Taca okrągła pleciona z trzciny i pandanusa
Cena wylicytowana: 600 zł
75
Kosz okrągły z pałąkiem
Cena wylicytowana: 150 zł
76
I poł. XX w., Papua Nowa Gwinea, tereny górskie
Naczynie z tykwy
Cena wylicytowana: 200 zł
77
XIX/XX w., Papua Nowa Gwinea
Naczynie z kokosa
Cena wylicytowana: 200 zł
78
I poł. XX w., Papua Nowa Gwinea, Marind/Wendu
Torba pleciona z liści palmowych
Cena wylicytowana: 200 zł
79
Naczynie do malowania
Cena wylicytowana: 300 zł
80
1I poł. XX w., Papua Nowa Gwinea, część południowa, Marind/Wendu
Torba - nosidełko dla dziecka
Cena wylicytowana: 300 zł
81
XIX/XX w., Papua Nowa Gwinea
Talerz drewniany z rytym wzorem
Cena wylicytowana: 100 zł
82
XIX/XX w., Papua Nowa Gwinea, górny Sepik, dorzecze May
Stołeczek z 'Haus Tambaran'
Cena wylicytowana: 900 zł
83
XIX/XX w., Papua Nowa Gwinea, Sepik, środkowy Yencjen, Mangoa
Hak z figurką przodka
Cena wylicytowana: 2 400 zł
84
XIX/XX w., Papua Nowa Gwinea, środkowy Sepik, Kabriman
Rzeźba przodka
Cena wylicytowana: 4 500 zł
85
XIX/XX w., Papua Nowa Gwinea
Hak z figurką przodka
Cena wylicytowana: 1 600 zł
86
Płaskorzeźba dwustronna
Cena wylicytowana: 600 zł
87
XIX/XX w., Papua Nowa Gwinea, środkowy Sepik, Mindimbit
Rzeźba przodka żeńskiego
Cena wylicytowana: 3 200 zł
88
XX w., Papua Nowa Gwinea, Biwat
Tarcza
Cena wylicytowana: 1 500 zł
89
XX w., Papua Nowa Gwinea, Zatoka Papua, Gogodala
Maska typu 'li-gale'
Cena wylicytowana: 1 300 zł
90
XIX/XX w., Papua Nowa Gwinea
Rzeźbiony panel (element architektoniczny) - figura przodka z krokodylem
Cena wylicytowana: 1 000 zł
91
XIX/XX w., Papua Nowa Gwinea, Simbu, prowincja Mendi
Tarcza
Cena wylicytowana: 1 600 zł
92
XX w., Papua Nowa Gwinea, dorzecze Ramu
Tarcza
Cena wylicytowana: 1 200 zł
93
XIX/XX w., Papua Nowa Gwinea
Maska - figurka przodka
Cena wylicytowana: 3 500 zł
94
XIX/XX w., Papua Nowa Gwinea
Panel rzeźbiony
Cena wylicytowana: 1 800 zł
95
Hak-maska typu 'Ypwon'
Cena wylicytowana: 800 zł
96
Maska
Cena wylicytowana: 900 zł
97
Rzeźba przodka
Cena wylicytowana: 3 200 zł
98
Ozdoba - grzechotki z różnych nasion
Cena wylicytowana: 400 zł
99
I poł. XX w., Papua Nowa Gwinea, południowe tereny górskie, Mendi
Kina (moca) w formie naszyjnika
Cena wylicytowana: 400 zł
100
XX w., Papua Nowa Gwinea
Naszyjnik z muszelek (kolia)
Cena wylicytowana: 100 zł
101
Ozdoba - naramiennik
Cena wylicytowana: 200 zł
102
XX w., Papua Nowa Gwinea
Para bransolet plecionych
Cena wylicytowana: 300 zł
103
Cena wylicytowana: 300 zł
104
XX w., Papua Nowa Gwinea
Naszyjnik z muszli kauri
Cena wylicytowana: 100 zł
105
pocz. XX w., Papua Nowa Gwinea, wzgórza okolic Mapruk, Yangoru-Boiken
Rytualny 'pieniądz'
Cena wylicytowana: 300 zł
106
Naszyjnik z kłów świni
Cena wylicytowana: 1 100 zł
107
Napierśnik z muszli
Cena wylicytowana: 300 zł
108
Siekierka kamienna
Cena wylicytowana: 500 zł
109
XIX/XX w., Papua Nowa Gwinea
"Laska wodza"
Cena wylicytowana: 500 zł
110
Łuk z bambusa
Cena wylicytowana: 300 zł
111
Łuk do wyrzucania kamieni
Cena wylicytowana: 400 zł
112
XX w., Papua Nowa Gwinea
Komplet oszczepów
Cena wylicytowana: 300 zł
113
Miotacz oszczepów
Cena wylicytowana: 400 zł
114
XIX/XX w., Papua Nowa Gwinea
Sztylet z kości kazuara
Cena wylicytowana: 700 zł
115
Siekiera kamienna
Cena wylicytowana: 300 zł
116
XV/XVI(?) w., Papua Nowa Gwinea, wyspa Manus
Nóż przodków z obsydianu
Cena wylicytowana: 4 500 zł
117
XIX/XX w., Papua Nowa Gwinea
Sztylet z kości kazuara
Cena wylicytowana: 1 100 zł
118
I poł. XX w., Papua Nowa Gwinea, środkowy Sepik
Naczynie na wapno
Cena wylicytowana: 500 zł
119
XIX/XX w., Papua Nowa Gwinea
Oszczep zdobiony plecionką i piórami kazuara
Cena wylicytowana: 400 zł
120
Figurka 'tumban'
Cena wylicytowana: 600 zł
121
XX w., Papua Nowa Gwinea, Gogodala
Koszyczek z liścia bananowca na pasku
Cena wylicytowana: 200 zł
122
XIX/XX w., Papua Nowa Gwinea
Naczynie ze skorupy kokosa ze wzorem maseli
Cena wylicytowana: 300 zł
123
XX w., Papua Nowa Gwinea
Pojemnik na wodę z liści palmy
Cena wylicytowana: 200 zł
124
Maska - panel ażurowy z figurą przodka
Cena wylicytowana: 1 500 zł
125
Maska 'tarczowa'
Cena wylicytowana: 2 200 zł
126
Instrument rytualny - Bullroarer 'imunu viki (?)'
Cena wylicytowana: 2 200 zł
127
I poł. XX w., Papua Nowa Gwinea, Gulf, Mairapepae
Maska taneczna tzw. 'keveke'
Cena wylicytowana: 1 500 zł
128
Maska-hak typu 'Kamanggabi'
Cena wylicytowana: 1 000 zł
129
XIX/XX w., Papua Nowa Gwinea, dorzecze Karawari
Hak typu 'Kamanggabi'
Cena wylicytowana: 2 800 zł
130
Hak typu 'Kamanggabi'
Cena wylicytowana: 4 500 zł
131
Bębenek 'kundu'
Cena wylicytowana: 800 zł
132
Bębenek 'kundu'
Cena wylicytowana: 900 zł
133
Bębenek 'kundu'
Cena wylicytowana: 900 zł
134
I poł. XX w., Papua Nowa Gwinea, jezioro Murik
Bębenek 'kundu'
Cena wylicytowana: 900 zł
135
Flet bambusowy z drewnianą zatyczką (figurka przodka)
Cena wylicytowana: 1 200 zł
136
XIX/XX w., Papua Nowa Gwinea, Korogo
Hak do zawieszania czaszek
Cena wylicytowana: 3 000 zł
137
XIX/XX w., Papua Nowa Gwinea
Hak do zawieszania czaszek
Cena wylicytowana: 5 000 zł
138
XIX/XX w., Papua Nowa Gwinea
Maska taneczna
Cena wylicytowana: 2 000 zł
139
XIX/XX w., Papua Nowa Gwinea
Maska
Cena wylicytowana: 3 500 zł
140
Tarcza łodzi wojennej
Cena wylicytowana: 1 800 zł
141
XIX/XX w., Papua Nowa Gwinea
Wiosło drewniane
Cena wylicytowana: 2 600 zł
142
XIX/XX w., Papua Nowa Gwinea
Rzeźba 'Czworonóg'
Cena wylicytowana: 700 zł
143
Fragment canoe z rzeźbioną figurką na dziobie
Cena wylicytowana: 3 500 zł
144
lata 80. XX w.
Fotografia autorstwa Janusza Czamarskiego z festiwalu Goroka Show
145
lata 80. XX w.
146
lata 80. XX w.
147
lata 80. XX w.
148
lata 80. XX w.
149
lata 80. XX w.
150
lata 80. XX w.
151
lata 80. XX w.
152
lata 80. XX w.
153
lata 80. XX w.
154
lata 80. XX w.
155
lata 80. XX w.
156
lata 80. XX w.
157
lata 80. XX w.
158
lata 80. XX w.
159
Maska taneczna w osłonie z rafii
Cena wylicytowana: 3 500 zł

Twoje wybrane obiekty

Rodzaj wydruku