Sztuka Dawna. XIX w., Modernizm, Międzywojnie.
12 grudnia 2019, godz. 19:00

Władysław Czachórski (1850 Lublin - 1911 Monachium)
Damy z klejnotami, lata 90. XIX w.
Estymacja: 1 600 000 - 2 500 000 zł

płótno, olej, 92 x 127 cm
sygnowany l.d.: 'Czachórski'
na odwrociu stempel: 'NACHLASS | Professor | W. von Czachorski' oraz papierowe nalepki z numerami: 'A 6932' oraz '213'
ID: 77932
  • spuścizna po artyście
  • dom aukcyjny Dorotheum, Wiedeń, listopad 2005
  • kolekcja prywatna, Nowy Jork
  • fotografia przedstawiająca dzieło ("Trzy kobiety oglądające biżuterię"), przed 1939, Biblioteka Narodowa w Warszawie, nr sygn. F.13121/IVA
  • Władysław Czachórski, Klejnoty, grafika na podstawie kompozycji malarskiej, M. Weber, Monachium
Czachórski malował przede wszystkim naturalistyczne, niemal fotograficzne wizerunki kobiet. Bohaterkami jego sztuki były „wydekoltowane, wysznurowane damy o wielkiej gracji” i „zaczarowane księżniczki w atłasowych szatach”. Krytycy twierdzili, że malarski świat Czachórskiego był „wymarzonem Eldorado szczęśliwości, beztroski, wiecznej pogody, ciągłego uśmiechu i wytworności”. Czachórski w swoich listach dał nieco inny obraz swojej sztuki i często pisał o obrazach w sposób bardzo prozaiczny („maluję stanik i szukam dobrej sylwetki do sukni”). Często uciekał od tematyki stricte rodzajowej. Zdarzało mu się tworzyć rozbudowane kompozycje o tematyce obyczajowej, a nawet sceny religijne. Mimo przychylności krytyków i rozlicznych nagród początkowo nie odniósł wielkiego finansowego sukcesu: często wyróżniany obraz „Czy chcesz różę?” zmuszony był sprzedać we Lwowie w 1880 za 600 reńskich („mało, ale i to coś znaczy”). Przełom nastąpił kilka lat później. W 1885 za „Ślubny wianek” zapłacono Czachórskiemu 3 000 marek. W 1896 za „Damę z różą” otrzymał 15 000. Obrazy Czachórskiego nabywali ówcześnie nie tylko polscy i niemieccy kolekcjonerzy, ale niemal cała Europa. Warto odnotować, że w 1890 niejaki Saley z Londynu kupił kompozycję pt. „Oglądanie klejnotów”. W 1896 obraz zatytułowany „Klejnoty” posiadał z kolei berliński kolekcjoner nazwiskiem Schulte. Być może któraś z tych prac jest tożsama z prezentowanym tu obrazem?

Dodaj obiekt

0
Wydrukuj katalog