Sztuka Dawna • XIX wiek - Modernizm - Międzywojnie (wyniki)
4 czerwca 2020 godz. 19:00

Cena wylicytowana: 8 500 zł

Cena wylicytowana: 8 500 zł

olej/tektura, 53 x 30 cm
sygnowany p.d.: 'J. ZUCKER'
ID: 82264
  • Jakub Zucker, text by Joanna Tarnawska, Warszawa 2011, p. 102 (ill.)
Jakub Zucker to przykład artysty podróżnika. Wielokrotnie zmieniały się kręgi geograficzne, w których przyszło mu się obracać, niemniej jednak jego sztuka i jej ogólne przesłanie pozostawało wciąż takie samo. Zucker odtwarza otaczającą go rzeczywistość w sposób nastrojowy i wiarygodny. Kreuje liryczny pejzaż przesycony słońcem Południa. Widoczna w oddali wieża to zapewne dzwonnica lokalnego kościoła położonego w jednym z prowincjonalnych miasteczek Francji lub Włoch. Artysta często przebywał w basenie Morza Śródziemnego, studiując architekturę i klimat regionu. Stworzona przez niego kompozycja nabiera nieco teatralnego charakteru. Umieszczone po obu stronach pierzeje kamienic wprowadzają widza do dalszych planów obrazu. Rzeczywistą dominantę stanowi wspomniana już smukła campanilla. Za nią natomiast widoczne jest wysokie wzniesienie o stromych zboczach, na których niczym drobne punkty „przypięte” zostały małe, kamienne domki kryte czerwoną dachówką.