Sztuka Dawna • XIX wiek - Modernizm - Międzywojnie (wyniki)
4 czerwca 2020 godz. 19:00

Cena wylicytowana: 45 000 zł

Cena wylicytowana: 45 000 zł

olej/deska, 25,5 x 30,5 cm
sygnowany i datowany p.d.: 'Jan v. Chelminski | 85'
na odwrociu nalepka wytwórcy przyborów malarskich: 'Winsor & Newton'
ID: 85486
  • dom aukcyjny Bonhams, Nowy Jork, kwiecień 2019
Jan Chełmiński to artysta wykształcony w duchu malarstwa historyzmu. Naukę rozpoczął on u wybitnego twórcy – Juliusza Kossaka. Już w latach 70. XIX wieku wyjechał na dalsze studia do Monachium. Tam, w sercu Bawarii, miał młody malarz dostęp do najbardziej cenionej wówczas w Europie Akademii Sztuk Pięknych. Chełmiński uczył się w pracowniach Alexandra Strähubera i Alexandra Wagnera. Znalazł się także w orbicie innego, genialnego Polaka, a mianowicie Józefa Brandta, który prowadził w mieście prywatną szkołę. Mimo że Chełmiński nigdy już nie powrócił na stałe do ojczyzny to zachował w swym sercu jej obraz. Nawet w Londynie czy Nowym Jorku tworzył pejzaże ukazujące piękno polskiego krajobrazu. Prezentowana kompozycja oparta została o motyw dwóch jeźdźców siedzących na koniach sportretowanych podczas przejażdżki. W innych dziełach tego twórcy odnaleźć możemy z łatwością bardzo podobne rozwiązania formalne, z których wynika, że malarz często multiplikował raz już stworzony wzór. Dwie kobiety w czarnych sukniach i kapeluszach wybrały się właśnie na popołudniową przejażdżkę. W tle ukazany został towarzyszący im również, podążający za nimi gentelman. W tle, po równoległej alejce, porusza się w przeciwnym kierunku dorożka. Na pierwszym planie bawią się ze sobą dwa psy. Wszystkie te poboczne elementy ukazanej kompozycji nadają jej zwyczajnego, codziennego charakteru. Prezentowane dzieło to wycinek z życia arystokracji, obraz społeczeństwa drugiej połowy XIX wieku.